Iznācis jaunākais nozares katalogs “Latvijas kokrūpniecība/Latvian Forest Industry”

Lai gan Latvija ir mežiem bagāta valsts, bez attīstītas kokapstrādes nozares to vērtība, no ekonomiskā viedokļa raugoties, nebūtu liela. Pirmās brīvvalsts laikā kokrūpniecība bijusi viens no ekonomikas stūrakmeņiem, atsevišķos gados veidojot gandrīz pusi no eksporta pienesuma. Arī pirmajos gados pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas koksnes produktu eksports veidoja ievērojamu daļu valsts kopējā eksporta apjoma. Toreiz gan lielākā daļa produktu, kas tika izvesti no Latvijas, bija ar visai zemu pievienoto vērtību – pārsvarā nežāvēti un nešķiroti zāģmateriāli, kā arī apaļkoki.

Pagājuši vairāk nekā 20 gadi, un kokapstrāde Latvijā piedzīvojusi ļoti dinamiskas pārmaiņas. 2012. Gadā meža nozare uzstādīja visā atjaunotās valsts pastāvēšanas laikā lielāko eksporta apjoma rekordu – kopā no valsts izvesti koksnes produkti 1,21 miljarda latu vērtībā.  Šādu nozares attīstību lielā mērā veicinājusi uzņēmēju spēja domāt ilgtermiņā, jo pastāvēt un veiksmīgi attīstīties var tikai tie uzņēmumi, kas spēj katram koksnes kubikmetram pievienot pēc iespējas lielāku vērtību. Kaut arī būtiskāko daļu Latvijas meža nozares eksporta veido zāģmateriāli, tie lielākajā daļā gadījumu ir žāvēti, ēvelēti un impregnēti būvniecības materiāli. Bieži vien – gala produkti, ko eksporta galamērķī klients sazāģē atbilstoši nepieciešamajam izmēram un iebūvē mājas sienā, grīdā vai terasē. Vienlaicīgi eksportā pieaudzis arī koksnes tālākapstrādes produktu īpatsvars. Piemēram, gan Latvijā ražoto kokskaidu plātņu, gan saplākšņa eksporta vērtība 2012. gadā palielinājusies par nedaudz vairāk kā 13%.

Ar katru gadu aizvien labākus rezultātus uzrāda arī Latvijas mēbeļu ražotāji. Pamazām atdzīvojoties Eiropas būvniecības tirgum, pieaudzis dažādu namdaru un galdniecības izstrādājumu – koka logu, durvju un celtniecības apdares materiālu – eksports. Augusi arī koka būvkonstrukciju eksporta vērtība.

Ņemot vērā, ka pieejamās koksnes apjomi Latvijā ir ierobežoti, resursu meklējumos uzņēmumi sākuši pievērsties aizvien tievākas dimensijas koksnes pārstrādei – sortimentiem, kas iepriekš tika uzskatīti par derīgiem tikai papīrmalkai un tātad bija nolemti eksportam. Pasaulē strauji augot pieprasījumam pēc videi draudzīgiem un atjaunojamiem enerģijas resursiem, pēdējos gados Latvijā ievērojami attīstījies enerģētiskās koksnes ražošanas sektors. Lielākās investīcijas ieguldītas tieši granulu rūpniecībā, kas savukārt veicinājis papīrmalkas pārstrādi vietējā tirgū.

Par šo un daudz ko citu saistībā ar nozares attīstību pēdējo 20 gadu laikā lasāms nupat iznākušajā

Latvijas Kokrūpniecības federācijas sagatavotajā nozares katalogā “Latvijas kokrūpniecība/Latvian Forest Industry 2013”. Katalogā ir apkopota jaunākā nozares informācija un kokrūpniecības attīstību visspilgtāk raksturojošie statistikas dati. Tāpat katalogā pieejama informācija par vairāk kā 100 nozarē strādājošo kompāniju piedāvāto produkciju un šo kompāniju kontaktinformācija.

 

Raksts: “Latvijas kokrūpniecības uzņēmumu katalogs”, Biedrība “Zaļās mājas”, publ. 05.06.2013

Avots: http://zalasmajas.lv/jaunumi/

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *