Vairāk dzīvnieku – lielāks pieļaujamais nomedījamo pārnadžu skaits

Jaunās medību sezonas ciparu tabulas parāda kopīgu iezīmi – pieaugot aļņu, staltbriežu un mežacūku skaitam, palielināts šo dzīvnieku maksimāli pieļaujamais nomedīšanas apjoms.

Centrālvidzemes virsmežzinis Arvīds Greidiņš uzskata, ka kolektīvu izpratne par dzīvnieku skaita regulēšanu pamazām uzlabojas. Taču, kā nācās novērot Valsts meža dienesta sanāksmē, vairāki nodaļu speciālisti par dzīvnieku medību apjoma palielināšanu gan izteicās visai piesardzīgi, un dažubrīd tikai pēc priekšnieku pamudinājuma limits tika paaugstināts, lai gan gandrīz katrs ziņoja, ka lielo pārnadžu un mežacūku skaits ir pieaudzis un mežam vai lauksaimniecības zemei tiek nodarīti postījumi.

“Aļņi mūsu mežos jūtas arvien labāk – trešo gadu dzīvnieku skaits nesamazinās, un izskatās, ka viņi ir pilnīgi visur. Tāpēc grūti izaudzēt priežu un apšu jaunaudzes, kam postījumus nodara vai nu laika apstākļi, vai dzīvnieki. Aļņiem pagājušajā gadā noteicām limitu skaita samazināšanai, tāpat rīkosimies arī šogad, lai mežsaimniecība nekļūtu bezjēdzīga,” situāciju Cesvaines nodaļas mežos skaidro vecākais mežzinis Normunds Kārkliņš. Tāpat aļņu cipars kopumā “iet uz augšu” arī pārējām Centrālvidzemes nodaļām.

VMD Medību daļas vadītājs Jānis Ozoliņš skaidro, ka aļņu skaits palielinās arī kaimiņos – Igaunijā, Skandināvijas valstīs, Krievijā. “Tas ir saistīts ar mežizstrādi – aļņu skaits palielinās līdz ar jaunu mežu izveidošanu. Iepriekš šāds pieaugums bija novērots pēc 1962. gada vētrām.” Viņš iesaka vietās, kur nodarīti lieli mežu postījumi, droši paredzēt lielāku limitu – līdz pat 45%. “Ar uzskaiti nav vērts spēlēties. Ja reiz posta, vairāk jāmedī,” piebilst J. Ozoliņš.

Centrālvidzemes virsmežniecības uzskaite rāda, ka kopumā aļņu populācija pieaugusi par 338 dzīvniekiem un palielinājies arī nomedīto dzīvnieku skaits. Ja 2011./2012. gadā nomedīti 384 aļņi, pērn – 590, savukārt jaunajā sezonā limits paredz, ka var nomedīt 797 dzīvniekus jeb 27% no populācijas.

“Ja mednieki šo limitu saprātīgi īstenos, situācijai jāuzlabojas. Jāskatās, kā viņiem veicas, un, ja neizdodas tik labi, kā plānots, jārunā ar kolektīviem. Taču vienā gadā to nevar izdarīt,” uz ciešāku komunikāciju ar medniekiem savus padotos mudina A. Greidiņš.

Staltbiežu skaits, salīdzinot ar pagājušo medību sezonu, palielinājies par 491 dzīvnieku. 2011./2012. gadā nomedīti 247, pērn – 575, šīs sezonas limits nosaka – 985 jeb 20%.

VMD vecākais referents Valters Lūsis norāda, ka kopumā briežu pieaugums Centrālvidzemē jāvērtē kā liels. “Normālā dzimumstruktūrā bioloģiskajam pieaugumam vajadzētu būt 35%. Taču visā Latvijā staltbriežu populācijai ir nepareiza dzimumstruktūra.” Viņš kritiski novērtē tās nodaļas, kas vēlas samazināt populācijas skaitu uz buļļu rēķina. “Cesvaines nodaļā saplānots pilnīgi nepareizi. Viņi vēlas dzīvnieku skaita samazinājumu, taču tik un tā paredz vairāk šaut buļļus! Pareizā proporcija būtu: 25% buļļu, 30% teļu un pārējās – govis.”

Mežacūku uzskaitē šosezon uzrādīts par 270 dzīvniekiem vairāk nekā pērn. 2011./2012. gadā nomedīta 2491, pagājušajā sezonā – 3912, jaunais limits atļauj 5517 dzīvnieku medības jeb 76,7% no populācijas.

Savukārt stirnu skaitu pēdējās trīs bargās ziemas ir pamatīgi paretinājušas, ko parāda arī uzskaites cipari, tāpēc mednieki tās nav centušies medīt. Šīs sezonas limits pieļauj 1518 dzīvnieku medības jeb 14% no populācijas apjoma.

 

Raksts: “Vairāk dzīvnieku – lielāks pieļaujamais nomedījamo pārnadžu skaits”, Ilze Pētersone, laikraksts „Latvijas Avīze”, publ. 28.06.2013

Avots: www.la.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *