Kā eļļojamas koka virsmas, kas pakļautas atmosfēras iedarbībai?

Eļļota koka virsma ir patīkama gan no skata, gan taustes. Tā ir vizuāli patīkama, rada “siltuma” sajūtu un tiek saglabāts kokmateriāla dabīgais izskats un faktūra. Arī pats eļļošanas process ir vienkāršs, parocīgs un būs pa spēkam arī iesācējam apdares darbos. Šoreiz sīkāk par to, kā eļļojamas koka virsmas, kas atrodas ārpus telpām un pakļautas atmosfēras iedarbībai – terases grīda, dārza mēbeles, kāpnes, kāpņu margas, žogi u.tml. elementi. Iespējams, daudzi nezina, ka ar kvalitatīvu eļļu apstrādāta koka virsma tiek pamatīgi aizsargāta gan pret mitruma iekļuvi koksnē, gan pasargāta pret pelējuma un dažādu mikroorganismu veidošanos tajā. Atšķirībā no citiem koksnes pārklājuma veidiem, kas uz virsmas veido plēvei līdzīgu kārtiņu, eļļa iesūcas koka porās un no virspuses praktiski nekas nav redzams. Vienīgais visa eļļošanas procesa nosacītais “mīnuss” ir fakts, ka eļļošana jāatkārto katru gadu, piemēram, sākoties vasaras sezonai. Tiesa, ar katru nākamo reizi eļļas patēriņš būs mazāks, jo koksnē būs saglabājusies iepriekš uzklātā eļļa.

Piemēram, preču zīme Tikkurila ārdarbiem piedāvā šādas eļļas: Valtti Puuöljy, kas paredzēta tīra koka vai iepriekš ar ārdarbu eļļu apstrādātām koka virsmām, kā arī cietkoksnei, termoksnei, impregnētai un neapstrādātai koksnei; Valtti Kaluste, ar papildu piedevām bagātināta eļļa, kas īpaši piemērota horizontālām virsmām, piemēram, terasēm, laivu piestātņu dēļu segumam un Valtti Non-Slip – eļļa ar īpašu pretslīdes piedevu, kas ar acij neredzamu caurspīdīgu graudiņu palīdzību virsmai izveido maigam smilšpapīram līdzīgu pārklājumu. Līdztekus tiek piedāvāti vismaz simts dažādu toņu, ar ko ietonējot eļļu, varēsiet iegūt virsmu jums tīkamākajā nokrāsā.

Apstrādājamajai koksnei jābūt sausai, ar mitruma procentu ne vairāk par 18 – 20%. Mājas apstākļos mitrumu, protams, noteikt nevar, taču, ja koks žuvis vismaz vienu vasaru vai iegādāts jau sauss un izžāvēts, problēmām nevajadzētu būt. Šaubu gadījumā var izmantot speciālu koksnes mitruma mērītāju. ko var iegādāties arī veikalos, vai palūgt aizņemties no kāda speciālista. Tāpat jāraugās, kur atrodas eļļošanai paredzētās virsmas. Piemēram, ja tā ir terase mājas ziemeļu pusē, tad, veicot atkārtotu eļļošanu pēc ziemas, vēlams nogaidīt pāris nedēļas, kamēr terases grīda kārtīgi izžūst pavasara saulē.

 

Raksts: “Eļļota koka virsma patīkamām un dabiskām sajūtām”, būvniecības portāls ‘building.lv’sadarbībā ar Tikkurila Mācību centra vadītāju Aivaru Danenbergu, publ. 04.07.2013

Lasīt vairāk:www.lv.building.lv

Saistītā informācija: http://www.ekosolis.lv/linellas_krasas/raksti

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *