Vērtē jaunā enerģijas nodokļa ieviešanas iespējamo ietekmi uz patērētāju

Cīņā ar elektrības obligātā iepirkuma komponenti (OIK), no kuras galvenie ieguvēji ir dabasgāzes un atjaunojamo energoresursu (AER) īpašnieki, Ekonomikas ministrija (EM) nākusi klajā ar jaunu risinājumu, ar kuru nākotnē, iespējams, varētu iegrožot šīs komponentes straujo kāpumu. Tas ir subsidētās enerģijas nodoklis, kas būs jāmaksā elektrības ražotājiem no sava OIK ietvaros saņemtā bruto atbalsta. Pašlaik izrēķinātās nodokļa likmes ir 14% dabasgāzes koģenerācijas stacijām un 10% AER stacijām.

Līdz ar jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešanu, OIK arī nākamgad un, iespējams, citos gados saglabātos pašreizējā līmenī – 1,89 sant./kWh, skaidro EM valsts sekretārs Juris Pūce. Viņš neslēpj, ka nepatīkamu efektu šīs izmaiņas nesīs centralizētās siltumapgādes klientiem vismaz 17 Latvijas pilsētās – apkures tarifi pieaugs vidēji 10 – 15% robežās. Problēmas var būt arī vairāku AER staciju īpašniekiem, kurus papildu nodoklis var novest pie maksātnespējas.

„Elektrības patērētājiem – ražotājiem – būtībā nav svarīgi, kā valdība iesaldē OIK tālāko pieaugumu – ar stingrākiem noteikumiem subsidētās elektrības ražotājiem vai kādu īpašu nodokli tiem,” tā situāciju vērtē Gulbenē strādājošās bērza izstrādājumu ražošanas SIA „Konto” valdes loceklis Agris Koris. Viņš atgādina, ka rūpnieki, it īpaši tie, kuri nodarbojas ar dziļākas pārstrādes produktu ražošanu, nonākuši lejupejošā spirālē, kur, pieaugot OIK cenai, šā gada aprīlī sarūk peļņa, jo nedz ārvalstu, nedz Latvijas pircēji nav gatavi paaugstināt iepirkuma cenu. Faktiski ir sarukusi pašmāju ražotāju konkurētspēja salīdzinājumā ar citu valstu konkurentiem. Pēc vairāku citu ražotāju domām, īpašais nodoklis, ko  iecerēts piemērot subsidētajiem elektrības ražotājiem, lielos elektrības patērētājus – ražotājus varētu piespiest izskatīt darbības sašaurināšanas un pat pārtraukšanas iespējas, kā rezultātā pārējiem nāktos maksāt vēl vairāk.  To, ka jaunais nodoklis ir ļoti slikta zīme tautsaimniecībai un investoriem atzīst arī Latvijas Biogāzes asociācijas vadītājs Andis Kārkliņš.

 

Raksts: “Jaunā enerģijas nodokļa ieviešanas ietekme uz patērētāju vēl tiek kalkulēta”, Līva Melbārzde, Māris Ķirsons, “Dienas Bizness”, publ. 19.07.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.130 (4535)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *