Informācija sēņotājiem, ogotājiem un ārstniecības augu un ziedu vācējiem

Ņemot vērā, ka šobrīd sākusies aktīva ogu un sēņu lasīšanas sezona, un daudzi iedzīvotāji papildina savu ģimenes budžetu ar ienākumiem no ogu un sēņu pārdošanas, Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk – VID) vērš iedzīvotāju uzmanību uz normatīvajiem aktiem, kas attiecas uz fiziskajām personām, kuras gūst ienākumus no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas, kā arī atgādina dabas velšu iepircējiem viņu pienākumus.

VID atgādina, ka ogotāji, sēņotāji un savvaļas ārstniecības augu un ziedu vācēji, ja to ienākumi gada laikā nepārsniedz 2000 latu, var nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji, taču viņiem ir jāveic uzskaite par gūto ienākumu (t.i. no viņa gūtajiem ieņēmumiem ir jāatskaita izdevumi, kas radušies sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas gaitā). Tas ir jādara tādēļ, ka gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti ienākumi no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas, ja tie nepārsniedz 2000 latu gadā. Savukārt, ja ienākumi no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas, kuri kopā ar ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas pārsniedz 2000 latu gadā, tie ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

VID atgādina, ka visos gadījumos, kad fiziska persona iepērk ogas vai citas dabas veltes, tai jābūt reģistrētai kā saimnieciskās darbības veicējai. Savukārt, ja fiziska persona iepērk ogas juridiskas personas vārdā, tai jābūt darba attiecībās ar šo juridisko personu. VID aicina ogotājus un sēņotājus noteikti pievērst uzmanību tam, vai dabas velšu iepircējs dod parakstīties izmaksu sarakstā, vai tajā norādītie dati par viņu ir korekti, vai izmaksu sarakstā norādītā informācija atbilst faktiski nodoto ogu vai sēņu daudzumam, kā arī, vai izmaksu sarakstā norādītā skaidrās naudas summa atbilst faktiski izmaksātajai. Izmaksu sarakstā norādītā informācija ir svarīga ne tikai dabas velšu iepircēja izmaksu aprēķināšanai, bet arī pašai fiziskajai personai, lai aprēķinātu gūto ienākumu un pierādītu iztikas līdzekļu izcelsmi gadījumos, ja VID lūgs sniegt informāciju par ienākumiem.

Lai iespējami sakārtoto šo darbības sfēru, VID ogu un sēņu sezonas laikā apseko savvaļas ogu un sēņu iepirkšanas vietas un atbilstoši saviem resursiem veic kontroles pasākumus. Pārbaudēs visbiežāk tiek konstatēts, ka ogu un sēņu iepircēji nav reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji, netiek ievērotas darba tiesisko attiecību normas, ogu un sēņu iepirkšanas vietās netiek noformēts izmaksu saraksts par fiziskām personām izmaksātām naudas summām.

Kā liecina Zemkopības ministrijas aprēķini, Latvijas mežos katru gadu dabas veltes tiek savāktas vairāk nekā 70 miljonu latu vērtībā. Pusi no šīs summas veido sēnes (35,9 miljoni latu), bet savākto augļu, ogu un riekstu vērtība tiek lēsta 11,9 miljonos latu. Lielākā daļa no savāktajām meža veltēm papildina iedzīvotāju pārtikas krājumus un tiek izmantota pašpatēriņam. Tirgū nonāk ap 13% salasītās produkcijas.

Pērn no Latvijas, saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem, eksportētas 900 tonnas ogu un 191 tonna sēņu, bet ievestas 89 tonnas ogu un 34 tonnas sēņu. Meža ogu un sēņu biznesā darbojas ap 20 uzņēmumu. SIA „Pharmeko Lettland” šosezon paplašinājis biznesu, kopumā atverot ap 100 ogu un sēņu iepirkšanas punktu visā Latvijā, pārsvarā Latgalē. Mellenes, dzērvenes un brūklenes saldētā veidā tiek eksportētas uz Āzijas valstu farmācijas kompānijām, kas no tām ražo uztura bagātinātājus. Piemēram, mellenes tiek izmantotas kā antioksidantu izejvielas. Savukārt gailenes svaigā veidā nonāk uz skandināvu galdiem. „Pharmenko Lettland” pagājušogad iepirka 380 tonnas melleņu, 17,5 tonnas gaileņu, 3 tonnas brūkleņu un 200 kg dzērveņu.

 

Raksts: “Noderīga informācija personām, kuras gūst ienākumus no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības”, VID Sabiedrisko attiecību daļa, publ. 30.07.2013

Avots: www.reitingi.lv

Raksts: “Mežs pabaro un nomierina”, Evija Hauka, Izdevums „Diena”, publ. 26.07.2013

Avots: http://www.ligatne.lv/jaunumi/publikacijas-par-ligatni-laikrakstos-26072013

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *