Pārtraucot piebarot meža dzīvniekus, palielinās postījumu risks

Dažus pēdējos gadus arī Eiropas Parlamenta Ilgtspējīgu medību, bioloģiskās daudzveidības, lauku aktivitāšu un meža darba grupas uzmanības lokā nonācis jautājums par lielo medījamo dzīvnieku apsaimniekošanu, kā arī problēmām, ko rada šo dzīvnieku nodarītie postījumi lauksaimniecībai. Pirms dažiem mēnešiem Eiropas Zemes īpašnieku organizācija (ELO) prezentēja pētījumu par mežacūku nodarītajiem postījumiem. Pētījumā atklāts, ka mežacūku skaits pieaudzis daudzās Eiropas valstīs. Ievērojami palielinājies arī nomedīto dzīvnieku skaits.

Secinājumi:

  • piebarošana ir viens efektīvs veids, lai kontrolētu postījumus un aizsargātu lauksaimniecības kultūras;
  • vajadzētu veidot arī “klusās” platības mežā, kur mežacūkas var netraucēti uzturēties
  • jāveicina sadarbība starp iesaistītajām pusēm, it īpaši medniekiem, lauksaimniekiem un zemju apsaimniekotājiem
  • jāpagarina medību sezona (attiecas uz citām ES valstīm)
  • aicināt lauksaimniekus labāk apsaimniekot robežas starp laukiem un mežu, veidojot t.s. koridorus

Pētījuma autori viennozīmīgi uzsver, ka mežacūku postījumu risks ievērojami palielinās situācijās, kad tiek pārtraukta mākslīgā piebarošana, jo dzīvnieki sāk meklēt barību, kur vien iespējams. Tādēļ svarīgi ir ievērot nosacījumu, ka vietās, kur ir uzsākta barošana un mežacūku skaits ir ievērojams, piebarošanu pārtraukt nedrīkst. Dzīvnieku skaita pieaugumu ietekmē arī tas, ka pēdējos gados ievērojami palielinājusies to barības bāze, īpaši saistībā ar intensīvo lauksaimniecību.

 

Raksts: “Pārtraucot piebarot meža dzīvniekus, palielinās postījumu risks”, Latvijas Mednieku asociācija, publ. 31.07.2013

Avots: www.latma.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *