Kurināmo koksnes granulu eksports no Ziemeļamerikas 1.ceturksnī audzis par 50%

Ziemeļamerikas koksnes granulu eksports šā gada pirmo trīs mēnešu laikā sasniedzis jaunu ceturkšņa rekordu – vairāk kā vienu miljonu tonnu, liecina Wood Resources International LLC veidotajā tirgus pārskatā ‘North American Wood Fiber Review’ sniegtā informācija.

Pēdējo pāris gadu laikā granulu piegādes apjomi no ASV un Kanādas stabili palielinājušies galvenokārt saistībā ar pieaugošo pieprasījumu Lielbritānijā. Divi galvenie koksnes granulu ražojošie reģioni Ziemeļamerikā ir ASV dienvidi un Britu Kolumbija (province Kanādas dienvidrietumos). Sagaidāms, ka gada otrajā pusē granulu eksporta pieaugums no šiem reģioniem  varētu kļūt straujāks. Interese par granulu importu no Britu Kolumbijas un ASV dienvidu štatiem pieaug ražošanas izmaksu dēļ, kas Ziemeļamerikā ir salīdzinoši mazākas nekā Eiropā. Strauja granulu rūpniecības izaugsme galvenokārt vērojama ASV dienvidos, kur uzceltas vairākas jaunas lieljaudas granulu rūpnīcas. Pateicoties tām, 2012.gadā par pasaules līderi koksnes granulu eksportā, apsteidzot Kanādu,  izvirzījusies ASV. No šīs valsts uz ES tirgu pērn kopumā piegādāti 1,74 miljoni tonnu granulu, kas ir par 73,6% vairāk nekā 2011.gadā, savukārt no Kanādas – 1,5 miljoni tonnu.

Visvairāk Ziemeļamerikā ražotās kurināmās koksnes granulu joprojām iepērk Lielbritānijā esošās energostacijas. 2013.gada 1.ceturksnī uz šo valsti piegādātas 2/3 no kopējā ASV un Kanādas granulu eksporta. Jau ziņots, ka Lielbritānijas elektroenerģijas ražošanas kompānija „Drax Group” uzstādījusi mērķi samazināt CO2 izmešu daudzumu un nolēmusi investēt aptuveni vienu miljardu ASV dolāru, lai jau tuvāko pāris gadu laikā Lielbritānijas lielāko ar oglēm darbināmo elektrostaciju pārvērstu par lielāko tīrās enerģijas ražotni Rietumeiropā. Šī mērķa sasniegšanai līdz 2014.gada sākumam Luiziānas un Misisipi štatos kompānija plāno uzbūvēt divas jaunas granulu rūpnīcas ar kopējo jaudu 900 000 tonnu gadā. Pēc provizoriskiem aprēķiniem 2017.gadā elektroenerģijas ražošanai kompānijai „Drax Group” būs nepieciešami jau aptuveni 7,5 miljoni tonnu biomasas. Lai nepārsniegtu Eiropas Savienības noteiktās gaisa piesārņojuma normas un izvairītos no papildus CO2 emisiju izmaksām, „Drax Group” piemēram sekojusi arī Vācijas energokompānija „RWE” un Dānijas AS „Dong Energy”.

Granulu rūpniecības attīstības ietekmē Kanādas rietumos attiecīgi paaugstinājušās arī zāģskaidu cenas –  2013.gada sākumā tās bija par 15% augstākas salīdzinājumā ar vidējo zāģskaidu pārdošanas cenu 2010.gadā. Turpretī ASV dienvidu štatos, kur granulu rūpniecībā tiek izmantota kopšanas cirtēs iegūtā koksne ar mazāku caurmēru, cenas saglabājušās nemainīgā līmenī, kas sekmējis jaunu rūpnīcu izveidi tieši šajā reģionā.

Saskaņā ar ES uzstādītajiem mērķiem daudzām Eiropas valstīm līdz 2020.gadam nāksies palielināt no atjaunojamiem dabas resursiem saražotās elektroenerģijas īpatsvaru vismaz līdz 35%. Tāpēc koksnes granulu imports no ASV kļūs arvien nozīmīgāks. Prognozēts, ka turpmāko piecu gadu laikā koksnes granulu eksports no Ziemeļamerikas vairāk nekā divkāršosies un 2017.gadā pārsniegs 10 miljonus tonnu*. Trīs lielākās Ziemeļamerikā ražoto granulu importētājvalstis šobrīd Eiropā ir Lielbritānija, Nīderlande un Beļģija. Daudz mazākos apjomos no ASV un Kanādas granulas importē arī Itālija, Dānija un Zviedrija.

 

Raksts: “Wood pellet exports from North America: up 50% in Q1/13, due to high demand in the UK”, Wood Resources International LLC, publ. 31.07.2013

Avots: www.woodworkingnetwork.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *