Somijas meža nozares ir tikai ieguvēja pēc Krievijas iestāšanās PTO

Somijas meža nozares no Krievijas dalības Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) ir ieguvēja. Lai gan Krievija PTO iestājās aptuveni pirms gada, to dalība, ļāva samazināt Krievijas muitas nodokļus, tādējādi radot desmitiem miljonu eiro ietaupījumus Somijas meža nozarei. Pretēji vispārējām tirdzniecības attīstības tendencēm pasaulē, ne tikai Somijas meža nozares eksporta produkcijas apjoms uz Krieviju turpina pieaugt, bet arī koksnes izejvielas importa apjomi sākuši pieaugt.

Pateicoties Krievijas pievienošanai PTO 2012.gada augustā, ļāva novērst pastāvošo spriedzi, kas valdīja Somijas meža nozarē dēļ augstājiem muitas tarifiem. Šobrīd ievedmuitas nodokļu meža nozares produkcijai samazināti aptuveni par 5%. Zemāka Krievijas ievedmuita spējusi palielināt pieprasījumu pēc Somijas meža nozares produkcijas, kā arī uzlabot situāciju Krievijas tirgū, ko sekmējis arī valsts tuvums salīdzinājumā ar citām konkurējošajām valstīm. Šā gada pavasarī papīra un kartona izstrājumu eksports pieaudzis par 5% salīdzinājumā ar 2012.gada pavasari. Arī Krievijas meža nozares, t.sk. neapstrādātās koksnes, eksporta apjomi ir nedaudz palielinājušies. Tiek uzskatīts, ka pazemināto Krievijas ievedmuita tarifu jomā jāturpina iesāktās darbības, lai veicinātu vienmērīgāku tirdzniecību, tādēļ turpinās sarunas par kvotu sistēmu un to darbību turpmāk starp Somiju, ES un Krieviju pārstāvjiem. Arī Krievija ir daļēji izdevies īstenot PTO muitas nodokļu likmes, lai aizsargātu savu nozares rūpniecības ražošanu, kā rezultātā ir iekasēti lielāki ienākumi. Tādēļ šajā pavasarī Krievija spēja samazināt ievedmuitas nodokļi dažiem papīra un kartona izstādājumiem, ievērojot PTO līgumu. Visas iepriekš minētās aktivitātes veicinājusi aktivāku tirdzniecību starp valstīm, stiprinājuši vastu kokrūpniecības sektoru un paaugstinājuši ienākumus no augoši koku pārdošanas Ziemeļrietumu Krievijas reģionā.

 

Raksts: „The forest industry has benefited from Russia’s WTO membership”, Finnish Forest Industries Federation, publ. 30.07.2013

Avots: www.forestindustries.fi

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *