Šogad savu pastāvēšanas 2.jubileju atzīmējis bērnu zinātnes centrs „Z(in)oo”

Bērnu zinātnes centrs «Z(in)oo» šogad svinēs savu otro dzimšanas dienu. Neilgajā pastāvēšanas laikā tas ir palīdzējis bērniem un jauniešiem izprast ne tikai fizikas un ķīmijas likumus, bet arī koka labās un daudzpusīgās izmantošanas iespējas. Bērnu zinātnes centrs Z(in)oo tika atvērts 2011. gada septembrī ar mērķi tuvināt jauniešus dažādām eksaktajām zinātnēm, piemēram, fizikai un ķīmijai. Mācību metodika atšķiras no klasiskās, skolās pieņemtās. Šeit bērniem ir iespējams smelties zināšanas ar dažādu rotaļlietu un interaktīvo spēļu palīdzību, tādā veidā mācoties izprast dažādus dabas procesus.

Zinātnes centra mērķis ir piedāvāt bērniem apgūt dažādas eksaktās zinātnes praktiskā veidā, kas bieži skolās tiek pasniegtas tikai teorētiski. Izglītošanās iespējas ir plašas – sākot no koka lego māju būvniecības līdz Nikolas Teslas izgudrojumiem. Eksponātu izveide no koka nebija pašmērķis, bet sanāca tā organiski. Tas ir pateicīgs materiāls dažādā ziņā, jo labi kalpo un ir viegli pieejams. Lieliska ir sadarbība ar Cēsu Profesionālo vidusskolu (CPV), kas daudz palīdz. Lielāko daļu no centrā redzamajiem koka eksponātiem ir veidojuši CPV audzēkņi. Sadarbības rezultātā ieguvums ir abpusējs – Z(in)oo saņem eksponātus, ar kuriem var darboties bērni, savukārt topošie kokapstrādes meistari ir iemēģinājuši roku nestandarta objektu izveidē. Šāda sadarbības forma palīdz centram palielināt savu piedāvāto pakalpojumu un apskatāmo priekšmetu klāstu.

Z(in)oo ir viesojusies arī Leonardo da Vinči izstāde, kas uz Latviju bija atceļojusi no Itālijas. Arī tajā eksponāti bija veidoti no koka pēc mākslinieka rasējumiem. Dažus no tiem nokopēja CPV audzēkņi, lai tie arī turpmāk būtu apskatāmi Z(in)oo. Šī izstāde bija interesanta ar to, ka visi apskatāmie objekti bija veidoti pēc oriģinālajiem da Vinči rasējumiem, kurus mūsdienās nav tik viegli ieraudzīt un aptaustīt. CPV skolēniem šis bija izaicinājums, jo daļa no darbiem bija visai sarežģītas uzbūves. Mums un viņiem ir prieks, ka varam kopīgi strādāt pie šādu objektu izveides.

Plašu interesi izraisījusi pagājušajā gadā īstenotā mācību programma sākumskolas bērniem Būvēsim ekomāju, kur bija iespējams vairāk uzzināt par koka augšanas ciklu, tā nozīmi dabas procesos, pārstrādes un citām izmantošanas iespējām. Tika izveidota arī uzdevumu grāmata Kociņa stāsti, kurā vairāk stāstīts par dažādiem koksnes kurināmā veidiem – granulām, briketēm, šķeldām un citiem.

Zinātnes centrā ir iespējams nodarboties arī ar robotiku, kas pēdējo gadu laikā ir kļuvusi populāra ne tikai pieaugušo   vidū, bet arī starp bērniem. Z(in)oo palīdz apgūt gan pašu robotu būvniecības pamatus, gan arī kā tos pareizi programmēt. Robotika ir viena no nākotnes tendencēm, kas kļūs tikai plašāka. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ veido bērniem nometnes, kur tiek mācīts, kā pareizi izveidot vadības sistēmu robotiem.

Rudenī Z(in)oo sadarbībā ar AS Latvijas valsts meži (LVM) īstenos projektu, kura ietvaros centra pirmajā stāvā taps no koka būvēts balkons. Šis būs izglītojošs objekts ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Būvēs to no dažādu sugu kokiem. Piemēram, dižskābarža vai lapegles, lai apmeklētājs varētu pamanīt krāsu un struktūru atšķirības. Šajā projektā būtu nepieciešams atbalsts no ražotājiem, jo Latvijā šādu koksni mazā apjomā ir grūti atrast. Tādēļ esam atvērti jebkādai sadarbības formai. Kā arī Z(in)oo aicina Latvijas kokapstrādes uzņēmumus sadarboties jauniešu izglītošanā gan dažādu eksponātu izveidē, gan ekskursiju organizēšanā ražotnēs.

 

Raksts: „Koks māca”, Baltijas Koks, A.Roga, publ. 2013.gada jūlija izdevumā

Avots: žurnāls „Baltijas Koks”, Nr. 7 (155) 2013, 38.-41.lpp

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *