RTU koka dizaineri tikuši pie jaunām un modernām mācību telpām

Šovasar topošie RTU koka dizaineri tikuši pie jaunām mācību telpām. Taču arī nākotnes plāni ir visai grandiozi – 35 metrus augsts koka tornis, jauni studiju virzieni, pašiem savs Koka dizaina institūts. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) radošo industriju centra jaunā ēka ir tapusi vērienīgā projekta RTU – Pilsēta pilsētā ietvaros, kurā paredzēts Ķīpsalā izveidot vienu no modernākajiem inženierzinātņu centriem Baltijā. Turpmāk tā būs mājvieta Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātei, Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātei, Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūtam.

Tik tiešām – jāatzīst, ka jaunā ēka pārsteidz ar plašām lekciju un laboratoriju telpām. Turklāt jāpiemin kāds tūlīt acīs krītošs interjera dizaina elements – visas inženierkomunikācijas un to savienojošie mezgli nav noslēpti zem apdares materiāliem, bet ir pilnībā pārskatāmi. Šāda pieeja izmantota ar mērķi jaunajiem arhitektiem dot lielisku iespēju iepazīties ar iekštelpu projektēšanas pamatiem, jo tieši inženierkomunikāciju tīklu plānošana ir viens no sarežģītākajiem uzdevumiem, ar ko saskaras jaunie arhitekti.

Jaunajā ēkā būs atvēlēta arī meža nozares pārstāvjiem (kociniekiem) un apsvaicama ideja, ka atradīsie kopā vienā mājā ar arhitektiem, sekmējot kopējo sadarbību. Līdz šim Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātē tiek izaudzināti jaunie apstrādes un tehnoloģiju speciālisti, Latvijas Mākslas akadēmijā top jaunas idejas, bet RTU radošo industriju centrs būs orientēts uz jaunu produktu radīšanu. Tagad to visu apvienos, veicinot komunikāciju starp visām pusēm.

Koka torņa ideja RTU jaunajiem koka dizaineriem ir grandiozi plāni arī ārpus jaunās ēkas. Šobrīd norit darbs pie jauna un vēl nebijuša projekta – 35 metrus augsta, no Latvijā augušiem neapstrādātiem apaļkokiem celta torņa ar skatu platformu desmitajā stāvā. «Tornis tiktu būvēts no tikko cirstiem baļķiem, kas nav apstrādāti, tikai nomizoti. Katrā stāvā paredzēta slēgta telpa, kur būtu iespējams izvietot dažādas izstādes vai, piemēram, nelielus birojus. Pirmajā stāvā esam nolēmuši veidot virtuālo mežu ar dažādu digitālo tehnoloģiju palīdzību. Aptuvenās izmaksas šādai būvei varētu būt 0,5 miljoni latu. Otrs plānotais jaunums – iespējams, jau tuvākajos gados būs iespēja apgūt jaunu dizaina un konstrukciju studiju virzienu, kas īpaši varētu ieinteresēt koka mēbeļu ražotājus. Runa ir par prototipu nodaļu, kurā studentiem būs iespēja apgūt teorētiskās un praktiskās iemaņas, lai izveidotu kvalitatīvu kāda jauna produkta prototipu. Pagaidām daudzos uzņēmumos tā ir liela problēma, jo prototipa izveide prasa laiku un līdzekļus. Turpinās darbs arī pie idejas par Koka dizaina institūta izveides.

 

Raksts: „Koka dizaineri attīstās”, Baltijas Koks, A.Roga, publ. 2013.gada jūlija izdevumā

Avots: žurnāls „Baltijas Koks”, Nr. 7 (155) 2013, 42.-44.lpp

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *