Lavijā kokšķiedru siltumizolācijas plāksnes izmantošanai ir senas tradīcijas

Kokšķiedru siltumizolācijas plāksnes mūsdienās uzskata par vienu no ekoloģiskākajiem un kvalitatīvākajiem siltumizolācijas materiāliem. Siltinot kādas Rīgas mājas bēniņus ar modernajām kokšķiedru plāksnēm “RBB”, saimniece, tās papētījusi, atzīmē, ka ar tādām pašām esot siltināta viņas lauku māja (tā atradās eksperimentālajā ciematā, kur padomju gados zinātnieki testēja labākos apkures un siltumizolācijas veidus). Tātad, izrādās, Latvijā šis materiāls lietots jau pirms 
50 – 60 gadiem, siltumfiziķiem, apsekojot šādu agrāk siltinātu māju, radās lieliska iespēja pārbaudīt materiāla kvalitātes saglabāšanos ilgākā kalpošanas laikā. Mājas sienas bija izgatavotas no 50×80 mm koka brusu karkasa un pildītas ar kokšķiedru plāksnēm. Sienu pīrāgu veidoja 0,5 – 1,5 cm kaļķu-cementa apmetums, skali, 16 mm dēļi, 2×16 mm kokšķiedru plāksnes (2 kārtās), 16 mm gaisa sprauga, 2×16 mm kokšķiedru plāksne un 16 mm biezi dēļi un skali ar apmetumu 0,5 – 1,5 cm. Bez apmetuma sienas kopējais biezums bija tikai ap 11 – 12 cm. Lai gan tā ne tuvu neatbilst jaunajiem būvnormatīviem, tomēr, pēc iedzīvotāju atsauk­smēm, labi notur siltumu.

Mūsdienās, attīstoties kokapstrādes tehnoloģijām, tradicionālais kokšķiedru materiāls izpelnās arvien lielāku popularitāti, ir situācijas, kur to lietojums ir ideāls risinājums. Piemēram, Vācijā ar šīm plāksnēm siltina no iekšpuses vēsturiskās ēkas, kurām tas nav pieļaujams no ārpuses, lai neizmainītu fasādes proporcijas. 180×60 cm lielās plāksnes līmē pie sienas ar parasto līmjavu (lai pagarinātu žūšanas laiku, plāksnes sienas pusē ieteicams mazliet samitrināt). Papildus stiprina ar 8 – 10 mm dībeļiem, uz 1 m2 ņem trīs. Ieurbj ar cietmetāla urbi 10 cm dziļus caurumus, ievieto plastmasas dībeļus un iedzen plastmasas dībeļnaglu. Šuvju hermetizēšanai var izmantot, piemēram, “RBB” elastīgo mastiku kokšķiedrai. Ideāls apdares veids uz šāda tipa sienas ir kaļķu-cementa apmetums 5 – 15 mm biezumā, kas kavē mitruma virzību, tāpat der māla apmetums vai vieglais fasādes apmetums, kura poras ļauj sienai elpot. Sienu var arī vienkārši nogruntēt un uzlīmēt tapetes.

 

Raksts: „Mūsdienu siltināšanas materiāli izmantoti arī agrākos laikos”, Latvijas Avīze, A.Ozoliņš, publ. 13.08.2013

Avots: wwww.la.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *