Itālijas plātņu ražotāji spiesti samazināt izlaides apjomus

Daudziem Itālijas kokskaidu un vidēja blīvuma kokšķiedru (MDF) plātņu ražošanas uzņēmumiem joprojām biznesa attīstību kavē ieilgusī stagnācija iekšējā tirgū, eksporta iespēju pasliktināšanās un sarežģīta vispārējā finansiālā situācija. Turklāt vasaras mēnešos pieprasījums no vietējiem mēbeļu ražotājiem samazinājies saistībā ar atvaļinājumu periodu. Daudziem mēbeļu ražotājiem saasinājušās finansiālās problēmas, kādēļ norēķināšanās nespējas risks par plātņu piegādēm kļuvis augstāks.

Trešā ceturkšņa sākumā standarta, 18 mm biezu, kokskaidu plātņu vidējās pārdošanas cenas nostabilizējās  pirmā ceturkšņa līmenī un bija 130 – 140 €/m3. Neskatoties uz to, ka pirktspēja ir neapmierinoša, pieaugošo izmaksu spiesti ražotāji cenšas apturēt plātņu pārdošanas cenu lejupslīdi. Vismaz viens ražotājs informējis, ka ar septembri plātņu piegādes cenas tiks paaugstinātas par aptuveni 10 €/m3. Savukārt kokskaidu plātnes ar melamīna pārklājumu maksās par aptuveni 5 €/m3 vairāk. Paredzams, ka atsevišķu ražotāju konkurētspēju tas samazinās vēl vairāk, jo daži ārvalstu piegādātāji pircēju piesaistes nolūkā piedāvā pat par 10 €/m3 lētāku produkciju.

Samazinoties pieprasījumam vietējā tirgū, vairums Itālijas plātņu ražošanas uzņēmumu palielinājuši uzsvaru uz eksportu. Taču nu ražotāji informējuši par pārdošanas apstākļu pasliktināšanos arī eksporta tirgos. Pēdējos mēnešos sevišķi saspringtāka situācija kļuvusi galvenajos tirgos Eiropas dienvidaustrumos, Turcijā un Tuvajos Austrumos. Rezultātā Itālijas kokskaidu un MDF plātņu ražotāji spiesti samazināt ražošanas jaudas vēl vairāk, vidējai iekārtu noslodzei  rūpnīcās sasniedzot tikai 70 – 80%. Turklāt augusts Itālijas plātņu ražotājiem tradicionāli ir vasaras atvaļinājumu laiks, kad darbība rūpnīcās tiek pārtraukta uz 3 – 4 nedēļām. Ņemot vērā vājo pieprasījumu vietējā tirgū un pārdošanas iespēju pasliktināšanos eksporta tirgos, daži plātņu ražotāji ieplānojuši ilgāku darbības pārtraukumu.

 

Raksts: “Italian panels sector under mounting pressure”, EUWID, publ. 31.07.2013

Avots: “Euwid Wood Products and Panels”, Nr.31/2013

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *