Rīgas briežu dārzs sasniedzis savu optimālo blīvumu

Pirms septiņiem gadiem Rīgas Meža aģentūras izveidotais briežu dārzs Rīgas brieži nu ir sasniedzis savu optimālo blīvumu, kas ļauj zināmu skaitu dzīvnieku vai nu pārdot, vai izlaist apkārtējos mežos, un lēmums par to vēl tiks pieņemts.

Briežu dārzs tika izveidots 2006. gadā, kopumā tajā ieguldot aptuveni 250 tūkstošus latu. Kā iepriekš rakstīja mediji, līdzekļi tika novirzīti piebraucamo ceļu ierīkošanai, vairākus kilometrus gara žoga izveidei, meliorācijas sistēmas sakārtošanai. Dārza darbības sākumā tajā tika izlaisti desmit brieži – pieci no zinātniekam G. Skribam piederošās briežaudzētavas Staltbrieži Līgatnē un vēl pieci no V. Dreimenim piederošās briežaudzētavas Strautiņi Kandavā. Pēc kāda laika tika ielaisti vēl desmit brieži. Viena brieža cena tolaik svārstījās no 300 līdz 1000 latiem, iepriekš vēstīja Diena. Pašlaik dārzā dzīvo aptuveni 40 staltbrieži – 9-14 buļļi, 9-14 govis un 12 pērnie un šā gada teļi, Db.lv stāstīja SIA Rīgas meži pārstāve Elga Zēģele.

Tā kā optimālais apdzīvotības blīvums ir sasniegts, pastāv divas iespējas – pārdot briežus citiem briežu dārziem, kas faktiski ir briežu fermas, vai tos palaist mežos. Pārdošana nav Rīgas brieži dārza mērķis, uzsver E. Zēģele, sevišķi izceļot, ka brieži netiek audzēti gaļai. Savukārt jautāta, vai brieži varētu tikt pārdoti kādam zoodārzam, E. Zēģele norāda, ka tas būtu iespējams, tomēr pagaidām tāds jautājums vēl nav izskatīts. Runājot par briežu audzēšanu gaļai, viņa norāda, ka ar to nodarbojas briežu fermas, bet briežu dārzam ir sociāla funkcija. Tā kā dārzs Rīgas brieži nav briežu ferma, tajā dzīvnieki vairās no cilvēka, kaut arī nav tik tramīgi kā to radinieki savvaļā, uzsver E. Zēģele, norādot, ka šajā dārzā brieži dzīvo apstākļos, kas maksimāli pietuvināti savvaļai. Dārza mērķis ir pavairot labāko Latvijas dabisko briežu populāciju īpatņus, pēc tam tos izlaižot Rīgas pilsētas mežos. Kā skaidro SIA Rīgas meži pārstāve, tādā veidā cerēts izveidot staltbriežu populāciju vietā, kur tās līdz šim nav bijis, un uzlabot apkārtējo mežu bioloģisko daudzveidību. Otrs dārza uzdevums ir radīt iespēju skolēniem, ārzemju un vietējiem tūristiem apskatīt Latvijā dzīvojošos meža dzīvniekus apstākļos, kas maksimāli pietuvināti tiem, kādos tie dzīvo savvaļā. Projekta ietvaros dārzā izbūvēti novērošanas torņi. Dārzs izveidots gandrīz simts hektāru platībā, no kuras aptuveni 10% ir atklāta platība, bet pārējo teritoriju klāj mežs.

 

Raksts: Rīgas briežu dārzs sasniedzis optimālo blīvumu; jādomā, ko darīt ar briežiem,  Gunta Kursiša, laikraksts ‘Dienas bizness’, publ. 20.08.2013

Avots: www.db.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *