Krievijā ražoto bērza saplākšņu patēriņš pasaules tirgū turpina pieaugt

Straujiem tempiem pēdējo trīs gadu laikā Krievijā auguši gan saplākšņu ražošanas apjomi, gan šo koksnes materiālu eksports. Un 2013.gadā šī tendence turpinās – pirmo sešu mēnešu laikā no Krievijas izvests par 6% vairāk saplākšņu nekā gadu iepriekš, kopumā sastādot aptuveni 894 tūkst.m3. Par 3% augusi arī saplākšņu eksporta vērtība, kas sasniegusi 478 miljonus dolāru. Fizisko apjomu lielāks kāpums galvenokārt saistīts ar saplākšņu pārdošanas cenu pazemināšanos pasaules tirgū. Ja gada pirmajos divos mēnešos saplākšņu cenas bija nedaudz (par 1%) augstākas nekā pērn, tad februāra beigās un martā šo kokmateriālu pārdošanas cenas pazeminājās 2% apjomā. Jūnijā saplākšņu vidējās cenas bija pazeminājušās jau par 15% salīdzinājumā ar 2012.gada jūnija cenām.

Nozīmīgākais Krievijā ražoto bērza saplākšņu noieta tirgus ir ASV, kur dzīvojamo māju būvniecības sektorā pēdējā pusotra gada laikā vērojams uzplaukums, sekmējot Krievijas saplākšņu  eksportu. Šajā tirgū realizēti ap 15% no visa Krievijas saplākšņu eksporta apjoma. Aktīvāk iepirkt Krievijas saplāksni sākuši arī Ēģiptes tirgū, kur pirmā pusgada laikā realizēti aptuveni 12% no visa eksporta apjoma. Vācijā pieprasījums pēc Krievijā ražotiem bērza saplākšņu materiāliem 2013.gada pirmajā pusē bija visumā stabils. Tirgū populārākais sortiments ir augstas kvalitātes neapstrādāts saplāksnis. Tāpat pieprasīti ir CP/C un CP/CP šķiras materiāli. Uz Eiropu no Krievijas pamatā tiek piegādāti laminēti bērza saplākšņu materiāli, kas nopietni konkurē ar Ķīnas ražojumu un spējuši aizstāt pat daža veida produkciju, kas izgatavota no tropu koksnes.

Jau ziņots, ka saplāksnis ir viens no konkurētspējīgākajiem  koksnes dziļās pārstrādes produktiem Krievijā un pieprasījums pēc tiem pasaules tirgū nepārtraukti pieaug. Sagaidāms, ka līdz ar Krievijas iestāšanos PTO, pieprasījums pēc Krievijā ražotiem bērza saplākšņiem starptautiskajā tirgū turpinās pieaugt. Šajā segmentā ārējos tirgos lielākie konkurenti Krievijas ražotājiem ir Latvija („Latvijas Finieris”), Somija („UPM”, „Finnforest”, „Koskisen”) un Ķīna.

 

Raksts: “Экспорт фанеры растет”, Информационное агенство Лес Онлайн, publ. 20.08.2013

Avots: http://www.lesonline.ru/news/?cat_id=1&id=234779

Saistītā informācija: www.latforin.info

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *