Vislabākā aizsardzība koka fasādei – kvalitatīvs krāsojums

Agrs rudens, kad dienas vēl saulainas, sausas un nevalda liels karstums, ir lielisks laiks koka fasādes krāsošanas darbiem. Turklāt pareizi nokrāsota fasāde kalpos vismaz 10 – 20 gadus un sniegs koka virsmai vislabāko aizsardzību.

Kā norāda “Tikkurila” Mācību centra vadītājs Aivars Danenbergs, viens no svarīgākajiem krāsotas koka fasādes ilgmūžības priekšnoteikumiem ir kvalitatīva krāsa. To, ka krāsa tiešām spēj aizsargāt un nezaudē arī savu vizuālo pievilcību gadu gaitā, apliecina daudzie Rīgas vēsturiskie koka nami, kur izmantotas zīmolu “Vivacolor” un “Tikkurila” krāsas. Šie zīmoli Latvijas tirgū ienāca aptuveni pirms 20 gadiem un tolaik krāsotās koka namu fasādes vēl šodien demonstrē vizuālu pievilcību, turpinot aizsargāt arī zem krāsas esošās koka konstrukcijas.

Virsējā, redzamā krāsas kārta ir tikai viena „sastāvdaļa” no kopējā krāsošanas procesa. Vispirms jāveic virsmas sagatavošana, kam seko gruntēšana un tikai tad noslēdzošās krāsas kārtas uzklāšana. Visu šo procesu profesionāļi dēvē par koka virsmas trīskāršo aizsardzības metodi.

Pirms koka virsmas krāsošanas nepieciešama tās īpaša sagatavošana. Koksni piesūcina ar šķidru, caurspīdīgu, bezkrāsainu antiseptiķi jeb impregnantu, kas iesūcas dziļi koksnē, aizpilda tās poras, neļaujot koksnei turpmāk uzņemt mitrumu. Koks daļēji zaudē spēju mitrumā piebriest un sausumā, izžūstot, sarauties. Šī koksnes īpašība nav labvēlīga krāsai, tāpēc apstrāde ar impregnantu ir tik svarīga. Turklāt, nobloķējot mitruma iekļūšanu, kokmateriālā vairs nerodas labvēlīgi apstākļi mikroorganismiem un baktērijām, kas veicina pelējumu un sēnīšu veidošanos. Impregnēšanai A.Danenbergs iesaka izmantot, piemēram, preču zīmes „Vivacolor” koksnes impregnēšanas līdzekli “Kolorex Protekt”. Pēc apstrādes ar impregnantu, koka virsmu pārklāj ar gruntskrāsu, kas papildu darbojas kā mitruma uzsūkšanas bloķētājs. Šāda, piemēram, ir “Vivacolor” gruntējuma krāsa koka virsmām “Villa Primer”. Tiem, kas vēlas, lai pēc nokrāsošanas būtu saskatāma koka faktūra, A.Danenbergs iesaka izvēlēties “Vivacolor” sērijas “Villa Ultima” krāsas. Tā ir ātri žūstoša ūdens bāzes krāsa, kas atšķirībā no citām krāsām, klājas plānākā kārtiņā, saglabājot caurredzamu koksnes zīmējumu.

 

Raksts: “Vislabākā aizsardzība koka fasādei – kvalitatīvs krāsojums”, būvniecības nozares portāls ‘building.lv’, publ. 20.08.2013

Avots:www.building.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *