Meža nozare eksportu papildina par 50 miljoniem

Augstāka izstrādājumu pievienotā vērtība ir galvenais iemesls meža nozares eksporta vērtības kāpumam šogad par 50 milj. Ls jeb 8,2% salīdzinājumā ar analogo laiku periodu gadu iepriekš. Nozares pazinēji uzskata, ka šajos datos sava artava pienākas pērn iedarbinātajām jaunajām ražotnēm, kā arī jau agrāk strādājošu uzņēmumu pabeigto investīciju projektiem. „50 miljonu latu nozares eksporta pieaugums pierāda, ka nozare stabili turpina iepriekš uzsākto kursu – paaugstināt pievienoto vērtību – ražojot un eksportējot produkciju ar augstāku pievienoto vērtību,” secina Latvijas kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Gan eksporta apjomu (+6,5%), gan naudas ienākumu (+10,3%) ziņā pieaugumu rāda kokskaidu granulas. Tajā pašā laikā šķeldu un skaidu eksporta apjoms sarucis par 27%, kas ir likumsakarīgi, ņemot vērā, ka augstākas pievienotās vērtības produkcijas (granulu un skaidu plātņu) izlaides apjomi un eksports palielinās. Līdz ar mazākiem mežizstrādes apjomiem šogad samazinājies Latvijā iegūto zāģbaļķu apjoms. To, ka no Latvijas eksportēts mazāk zāģmateriālu, apliecina arī statistikas dati. Šogad eksportēti 1,192 milj.m3, savukārt gadu iepriekš – 1,227 milj.m3, kas ir kritums par 2,8%. Tiesa gan, naudas ienākumu izteiksmē krituma nav. „Tas ir vēl viens apliecinājums nozares stabilitātei, kad, sarūkot mežizstrādes apjomiem un pieejamo zāģbaļķu resursiem, ienākumu apmērs no zāģmateriālu eksporta nesarūk,” skaidro K.Klauss.

Līdz ar koksnes izstrādājumu eksporta ienākumu pieaugumu audzis arī imports – par 40 milj. Ls jeb 24,9%. Tāpat kā agrāk, importā visdārgākais ir papīrs, kartons un to izstrādājumi, kas ir 92,9 milj. Ls jeb 46% no kopējā nozares importa apjoma. Būtisku pieaugumu uzrāda apaļkoku imports – par 92%. Vairāki nozares uzņēmēji vislielāko vērību pievērš tieši zāģbaļķu importam. Visvairāk koksne ievesta no Lietuvas.

 

Raksts: Meža nozare eksportu papildina par 50 miljoniem, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 26.08.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 145 (4551)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *