Līmēto brusiņu ražotāji pieprasījuma kritumu ārvalstu tirgos nejūt

Līmēto brusiņu ārvalstu tirgos būtiskas pārmaiņas nav novērotas, tomēr pašlaik būtisku izlaides apjoma kāpumu paši ražotāji neprognozē. Līmēto brusiņu patērētāji ir logu un durvju ražotāji gan Latvijā, gan ārzemēs, tāpēc daļa šī industriālā produkta ražotāju nodarbojas ar logu un durvju izgatavošanu. Tā kā Latvijas tirgus ietilpība ir visai neliela, šos ražotājus ietekmē notikumi ārvalstu noieta tirgos, tomēr savs efekts ir arī notikumiem Latvijā – darbaspēka nodokļi, bet jo īpaši koksnes izejvielu un energoresursu cenas. “Šobrīd strādājam ar pilnu jaudu, un pat nezinu, kuram ražotājam nebūtu pasūtījumu. Atšķirībā no citiem gadiem, kad pasūtījumi bija daudzmaz vienmērīgi, šogad tieši vasaras nogalē un rudens sākumā ir ļoti daudz pasūtījumu, kuri ir jāizpilda,” stāsta SIA “Kontekss” valdes loceklis Andris Eglītis. Gan viņš, gan arī citi nozares pazinēji uzskata, ka šāda situācija veidojas saistībā ar būvnieku pasūtījumiem.

Kā būtiskākos faktorus, kas ietekmē ražošanu un vēl jo vairāk – konkurētspēju, A.Eglītis min līmēšanai nepieciešamās apaļkoksnes pieejamību Latvijā, to cenas. Pēc vairāku šajā jomā strādājošo sacītā, lielākais izmaksu postenis ir koksnes izejvielas – zāģbaļķi (zāģmateriāli) – 65-70%. Līmētāji ar atšķirīgo pozīciju startējot valsts mežu apsaimniekotāju apaļkoksnes iegādes konkursos un pašu ražotāju rīcība vitāli svarīgo izejvielu sagādē ir būtiski paaugstinājuši šo resursu cenas, kas daudziem ‘apēdot’ peļņu, līdz ar to arī nākotnes izredzes attīstīties. Kā būtisks ražotājus un to konkurētspēju ietekmējošs faktors atzīmētas arī elektroenerģijas cenas, tostarp obligātā iepirkuma komponente.

Tā kā līmēto brusiņu ražošanas nav iespējama bez liela roku darba, kas nozīmē daudz strādājošos, kā ļoti būtisku izmaksu posteni SIA “Latvāņi” direktors Laimonis Onzuls atzīmē arī darbaspēka izmaksas. Viņaprāt roku darbu varētu samazināt, izveidojot pilnīgi jaunu ražotni. “Šobrīd par to ne tikai domājam, bet pie šāda projekta arī strādājam,” tā uz jautājumu, vai uzņēmums gatavojas investēt jaunākās paaudzes ražošanas tehnoloģijās un ar tām aizstāt esošās, atbild L. Onzuls.

 

Raksts: “Ārvalstu tirgu vētras brusiņu līmētājus nešūpo”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 02.092013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.151. (4556)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *