Kokrūpnieki ārvalstu tirgos sekmīgi turpina ienākumu audzēšanu

Asociācijas “Latvijas koks” apkopotie dati par saimniecisko darbību šā gada pirmajā pusgadā salīdzinājumā ar analogo laika periodu pērn liecina, ka kokrūpnieki ārvalstu tirgos sekmīgi turpina ienākumu audzēšanu, kas ļāvis pārsniegt krīzes laika ienākumus vairāk nekā 2,2 reizes. Kopumā šogad asociācijā ietilpstošie uzņēmumi savu neto apgrozījumu salīdzinājumā ar analogu laiku pērn ir spējuši palielināt par 9,62 milj. Ls jeb 6,5%, sasniedzot 145,8 milj. Ls lielu neto apgrozījumu, kur lauvas tiesa pienākas diviem plātņu ražotājiem SIA “Bolderaja Ltd” un AS “Latvijas finieris”.

Dati liecina, ka teju vai 95% no visa ienākumu pieauguma gūti tieši no produkcijas realizācijas ārzemēs. Pieaugums ir arī pašmāju tirgū, taču 0,5 milj. Ls nav liels apjoms, runājot par vietējā tirgus ietekmi atzīmē asociācijas “Latvijas koks” izpilddirektors Andris Plezers. Viņš atzīst, ka vislielāko ienākumu pieaugumu naudas izteiksmē guvis kokskaidu un OSB plātņu ražotājs SIA “Bolderaja Ltd” – par 5 milj. Ls, bērza saplākšņa un tā izstrādājumu ražotājs AS “Latvijas finieris” – par 2,58 milj. Ls, kā arī zāģētās produkcijas ražotājs SIA  “Timberex Group”  – par 1,5 milj. Ls. Procentuālā izteiksmē vislielāko izrāvienu rāda SIA  “Timberex Group”  – par 89% un SIA “4 Plus” – par 26%.

Asociācijas izpilddirektors arī norāda uz nelielu kritumu. “Šis kritums pret miljonu latu pieaugumu lielajiem ražotājiem ir neliels, jo tas pieciem uzņēmumiem kopumā nedaudz pārsniedz 0,45 milj. Ls, kas pie kopējā pieauguma – 9,6 milj. Ls – pozitīvo bilanci būtiski nebojā,” tā A. Plezers. Lielāko kritumu rāda SIA “Verems”, kurā tiek īstenots investīciju projekts. “Projekta pabeigšana paredzēta jau šogad, un tas pavērs jaunas iespējas lielformāta saplākšņa ražošanā,” tā A. Plezers.

Nākotnē kokrūpnieku neto neto apgrozījuma pieaugums ir ļoti atkarīgs ne tikai no tā, kādi notikumi risināsies lielākajos ārvalstu noieta tirgos, bet arī no jaunu produktu un jaunu ražotņu darbības uzsākšanas Latvijā.

 

Raksts: “Divkārt vairāk nekā krīzes laikā”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 03.09.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 152 (4557)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *