Japānas skujkoku zāģmateriālu tirgus pamazām zaudē dinamiku

Japānā pircēju iniciatīva slēgt jaunus līgumus par skujkoku zāģmateriālu piegādi oktobrī uz septembra sākumu bija salīdzinoši zema. Turklāt izteiktāka kļuvusi importētāju nevēlēšanās slēgt vienošanos par tik augstām cenām, kādas panāktas līdz šim. Šāda tendence, pēc tirgotāju teiktā, bija paredzama, ņemot vērā ievērojamo zāģmateriālu importa kāpumu gada pirmo sešu – septiņu mēnešu laikā. Saskaņā ar jaunāko vietējā nozares izdevumā Japan Lumber Journal publicēto informāciju, no Eiropas šā gada pirmo sešu mēnešu laikā Japānā tika ievesti kopumā 1,59 milj.m3 skujkoku zāģmateriālu, kas ir par 32% vairāk nekā šajā pašā laika posmā gadu iepriekš.

Procentuālā izteiksmē visvairāk audzis imports no Austrijas – par gandrīz 72% (līdz 201,5 tūkst.m3), no Somijas – par 32,6% (līdz 502,8 tūkst.m3) un no Rumānijas – par 31,1% (līdz 184,4 tūkst.m3), kamēr no Zviedrijas zāģmateriālu ievedums palielinājies vien par 15,6% (līdz 469,4 tūkst.m3). Tāpat vairāk zāģēto kokmateriālu Japānas tirgū ievests no Latvijas. Saskaņā ar LR Centrālās Statistikas pārvaldes datiem 2013.gada pirmo sešu mēnešu laikā no Latvijas uz šo valsti eksportēts par 13,3% vairāk skujkoku zāģmateriālu (ieskaitot ēvelēto produkciju) nekā gadu iepriekš – kopumā ap 73,0 tūkst.m3.

Mazāka importētāju aktivitāte šobrīd skaidrojama arī ar to, ka tveicīgo laika apstākļu dēļ, kas šovasar valdīja Japānā, paralēli zāģmateriālu importa pieaugumam būvniecības sektorā bija radušies pārtraukumi. Kavējoties zāģmateriālu piegādēm to gala patērētājiem, palielinājās ostās esošie kokmateriālu uzkrājumi. Straujo zāģmateriālu importa kāpumu šā gada pirmajā pusē Japānā tirgus dalībnieki saista arī ar valstī iecerēto nodokļu paaugstināšanu valsts parāda mazināšanas nolūkos. Saskaņā ar pieejamo informāciju, sākotnēji pievienotās vērtības nodoklis ar 2014.gada aprīli Japānā tiks paaugstināts no pašreizējiem 5% līdz 8%, savukārt ar 2015.gada oktobri PVN plānots paaugstināt vēl par 2% – līdz 10%.

 

Raksts: “Japanese lumber market loses dynamic”, EUWID, publ. 11.09.2013

Avots: “EUWID Wood Products and Panels”, Nr.37 (11.09.2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *