Analītiķi prognozē drīzu Somijas kompāniju UPM un Stora Enso apvienošanos

Balstoties uz plaši veiktajām reorganizācijām Somijas mežrūpniecības gigantu UPM un Stora Enso koncernu iekšējā struktūrā, banku eksperti paredz abu šo koncernu drīzu apvienošanos. Par šādas iespējas varbūtību liecina arī straujš abu kompāniju akciju kotēšanās kāpums. Tajā pašā laikā tirgū ekonomiskā situācija saglabājusies nemainīga, liecinot par iespējamu spēles uzsākšanu aizkulisēs. Arī koncernu vadītāji Jussi Pesonens (UPM) un Juoko Karvinens (Stora Enso) ne reizi vien uzsvēruši nepieciešamību padarīt uzņēmumu organizāciju un darbību vienkāršāku, neizslēdzot izmaiņas īpašuma attiecībās.

UPM pārdošanas apjomi 2012. gadā sastādīja 10,4 miljardus eiro, kur 67% veidoja ienākumi no papīrrūpniecības. Savukārt Stora Enso pārdošanas apjomi sasniedza 10,8 miljardus eiro, kur ienākumi no drukāšanai paredzētā papīra realizācijas veidoja 43%. Tādējādi šī apvienošanās ļautu radīt lielāko papīra ražošanas kompāniju pasaulē. Jau pērn ziņu aģentūras Reuters publicētajā ziņojumā tika norādīts, ka abu koncernu apvienošanās uzlabotu finanšu rādītājus.

Zviedrijas bankas Handelsbanken jaunākajā analītiskajā tirgus pārskatā prognozēts, ka jaunās papīrrūpniecības kompānijas akciju kontrolpakete visticamāk piederēs UPM, kas turpinās darboties enerģētikas un celulozes rūpniecības biznesā. Savukārt Stora Enso varēs koncentrēties uz iepakojuma kartona un celulozes ražošanu. Kāda šādā situācijā būs loma kompānijai Metsä Group, pagaidām ir atvērts jautājums. Taču maz ticams, ka kompāniju neskars šī gadsimta apvienošanās.

Tirgus krituma rezultātā UPM vadība šogad bija spiesta īstenot plašu reorganizāciju un samazināt ražošanas apjomus, kā rezultātā no darba tika atlaisti vairāk nekā 250  strādnieki. Līdzīga situācija saistībā ar pieprasījuma izmaiņām pēc celulozes papīra produkcijas notika arī Metso rūpnīcā – vasarā kompānija paziņoja par iespējamu 750 darbinieku atlaišanu. Pēc kompānijas mārketinga direktora Pasi Laine teiktā, pieprasījums pēc papīra izstrādājumiem samazinājies aptuveni uz pusi. Pasākumi saistībā ar nodarbināto skaita samazināšanu korporācijai ļaus ieekonomēt līdz 25 miljonus eiro. Par šādu mēru efektivitāti liecina UPM īstenotā reorganizācija, kā rezultātā kompānija spējusi ne tikai segt izdevumus, bet arī palielināt peļņu, neskatoties uz to, ka pieprasījums pēc papīra sarucis. Abu koncernu apvienošanās rezultātā jaunizveidotajai kompānijai būtu vieglāk samazināt izlaides apjomus, tā kā papīra ražošanas iekārtu joprojām ir pārāk daudz, savukārt pieprasījums pēc tām – pārāk mazs. Jaunās kompānijas tirgus daļa varētu sasniegt 40% no kopējā papīrrūpniecības tirgus Eiropā, tāpēc tas varētu aktualizēt jautājumu par atbilstību pretmonopola likumdošanai.

Komentēt baumas par abu kompāniju iespējamu apvienošanos UPM un Stora Enso vadītāji pagaidām atteikušies.

 

Raksts: “Титаны финского леспрома UPM и Stora Enso могут объединиться”, Лесной Клуб FORESTEC, publ. 16.09.2013

Avots: http://forestec.net/index/infocenter/news/news_266.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *