Kurināmo brikešu patēriņš Krievijā palielinās; eksports samazinās

2013.gada pirmo sešu mēnešu laikā no Krievijas tika eksportēti 47 000 tonnu kurināmo koksnes brikešu, liecina informatīvi analītiskās aģentūras „Infobio” veiktais brikešu tirgus pētījums. Tas ir mazāk nekā iepriekšējos gados. Tā, piemēram, 2012.gada otrajā pusē uz Eiropas tirgiem no Krievijas tika izvesti 62 000 tonnu brikešu. Eksporta apjomu samazinājums saistīts ar briketētās biomasas patēriņa palielināšanos vietējā tirgū.

Kurināmās koksnes briketes no Krievijas eksportē aptuveni 30 uzņēmumi, kas atrodas pamatā valsts centrālajos apgabalos un ziemeļrietumu daļā. Krievijā briketētās koksnes biomasas patērētāji ir Dānijas, Vācijas, Somijas, Polijas, Īrijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Lielbritānijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Čehijas uzņēmumi. Kāds Krievijas uzņēmums šogad briketes eksportējis arī uz Farēru salām. Cietais biokurināmais uz Eiropu tiek piegādāts galvenokārt izmantojot jūras vai auto transportu. Brikešu eksporta cenas svārstās no 40 €/t līdz 100 €/t, saskaņā ar FCA (Free Carrier) termina nosacījumiem. Turklāt brikešu veids neesot tik būtisks, nosakot pārdošanas cenu. Tas vairāk atkarīgs no pārdevēja spējas vienoties ar pircēju.

Sekojot tirgus pieprasījumam, visvairāk no Krievijas eksportētas RUF tipa (150 x 90 x 60 mm) koksnes briketes. Šī veida biokurināmo eksportē 20 uzņēmumi un to īpatsvars veido 2/3 no kopējā Krievijas brikešu eksporta. Trīs uzņēmumi tirgo Pini Key tipa briketes, bet pārējie ražotāji pārdod dažādu izmēru cilindriskās briketes. Visvairāk – 15 000 tonnu, kas ir teju 1/3 no visa Krievijas brikešu eksporta apjoma – 2013.gada pirmo sešu mēnešu laikā uz Eiropu realizējis uzņēmums ООО «Инженерный центр» (Ļeningradas apg.), kam seko uzņēmums ОАО «Домостроитель» (Kirovas apg.) ar nedaudz vairāk kā 6000 tonnām.

Kā skaidrojusi aģentūras „Infobio” vadītāja Olga Rakitova, brikešu eksporta apjomi nav salīdzināmi ar kurināmo granulu eksporta apjomiem, jo briketētā produkcija orientēta galvenokārt uz privāto patēriņu. Turklāt Krievijā briketes ar vairumtirgotāju starpniecību var veiksmīgi pārdot lielveikalos, uzpildes stacijās un citos tirdzniecības punktos. Precīzi novērtēt saražoto brikešu daudzumu Krievijā pagaidām vēl ir sarežģīti, tā kā šo datu oficiāla uzskaite valstī netiek veikta. Taču, ņemot vērā muitas statistikas datus un to, ka saražoto produkciju eksportē aptuveni puse no uzņēmumiem, kuros uzstādītas koksnes atlieku briketēšanas iekārtas, aģentūras „Infobio” analītiķi nākuši pie secinājuma, ka Krievijā tiek saražoti aptuveni 200 000 – 300 000 tonnu koksnes brikešu gadā. 2012.gadā no Krievijas eksportēti 120 000 tonnu kurināmo brikešu. Turklāt visa produkcija piegādāta uz Eiropu.

Krievijas tirgū atkarībā no pārdošanas reģiona un tirdzniecības vietas vidējā brikešu realizācijas cena svārstās no 4000 līdz 6000 rubļiem (~92 – 138 €) par tonnu, atsevišķos gadījumos sasniedzot pat 8000 rubļu. Tāpēc vietējais tirgus ir daudz pievilcīgāks nekā eksporta tirgus.

 

Raksts: “ИАА «ИНФОБИО» провело исследование экспортного рынка брикетов”, ИАА «ИНФОБИО», publ. 29.09.2013

Avots: http://www.infobio.ru/news/2539.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *