Vācijas skujkoku zāģbaļķu tirgū piedāvājums aug; cenas nepazeminās

Skujkoku zāģbaļķu pārdošanas cenas Vācijas dienvidos un rietumos gada pēdējā ceturkšņa sākumā atkal paaugstinājās, līdz ar ko arī cenu atšķirība pa reģioniem kļuvusi atkal izteiktāka. Piemēram, ja par egles zāģbaļķu piegādēm nākamā gada pirmo sešu mēnešu laikā uz 1.oktobri slēgtajos līgumos Bādenē-Virtembergā pārdošanas cenas saskaņā ar iepriekšēju vienošanos tika pazeminātas par 3 €/m3, atsevišķās vietās valsts dienvidos un Bavārijas austrumos šo sortimentu piegādes cenas jaunajos līgumos turpināts paaugstināt – par 2 – 3 €/m3. Tādējādi B/C šķiras egles zāģbaļķi ar caurmēru 25 – 29 cm Bādenē-Virtembergā atkal maksā vidēji 94 – 97 €/m3, savukārt B šķiras sortimenti par piegādēm šā gada pēdējā ceturksnī atkarībā no īpašuma tiesību kategorijas Bavārijā maksā 100 – 108 €/m3 (pie meža ceļa).

Nemainīgi augstais pieprasījums pēc egles zāģbaļķiem šā gada 4.ceturksnī liek prognozēt, ka arī priedes zāģbaļķi turpinās sadārdzināties. Oktobra vidū pēdējos slēgtajos darījumos par egles zāģbaļķu piegādēm cenas paaugstinātas par vidēji 2 – 5 €/m3. Apjomīgākais darījums par priedes zāģbaļķu piegādēm no 2013.gada 1.oktobra līdz 2014.gada 31.martam slēgts Vācijas austrumu reģionā, Bādenē-Virtembergā, kur B/C šķiras sortimentu cenas atkarībā no caurmēra variē no 50 €/m3 (ar caurmēru 10 – 14 cm) līdz 71 €/m3 (ø 20 – 24 cm) un 78 €/m3 (ø 25 – 29 cm). Tāpat priedes zāģbaļķu cenas augušas Bavārijā. Nemainīgi augsts pieprasījums joprojām ir pēc Duglāzijas zāģbaļķiem, ko patreizējais piedāvājums nespēj pilnībā segt. Tādējādi šīs koku sugas zāģbaļķu cenas jaunajos piegādes līgumos sasniegušas aptuveni 93 – 95 €/m3 (B/C šķiras sortimentiem ar caurmēru 20 – 29 cm)  un vidēji 100 – 104 €/m3 (B šķiras sortimentiem ar caurmēru 30 – 39 cm).

Septembra mēnesī lielāks piedāvājums zāģbaļķu tirgū fiksēts galvenokārt Vācijas dienvidos, lai gan pircēju prāt mežizstrādes aktivitāte pieaugusi tikai nedaudz. Intensīvāka koksnes tirdzniecība šajā valsts reģionā saistīta ar koksnes kaitēkļu bojāto mežaudžu izstrādi. Plašāka cirsmu izstrāde, jo sevišķi privātajos mežos, saistīta arī ar adekvātu mežizstrādes un sagatavoto sortimentu transportēšanas jaudu pieejamību. Turklāt no Bavārijas ziņots, ka lielāka zāģbaļķu plūsma atkal fiksēta no kaimiņos esošās Čehijas un Austrijas. Koksnes pārstrādes uzņēmumi cer, ka iepriekš uzglabāto sortimentu piedāvājuma samazināšanos tirgū novembrī drīzumā kompensēs sezonālais mežizstrādes apjomu kāpums. Pagaidām gan nekādas pazīmes neliecina par to, ka Vācijas dienvidu un rietumu reģionos mežizstrādes apjomi privātajā mežu sektorā tuvākajā nākotnē varētu palielināties, tāpēc, līdzīgi kā aizvadītajā gadā, par vietējo kokzāģētavu apgādi ar koksnes resursiem galvenokārt būs atbildīgi valsts mežu apsaimniekotāji. Līdz tam, nemazinoties interesei par papildus resursu ieguves iespējām koksnes pārstrādes industrijā, Vācijā palielinājies skujkoku zāģbaļķu un industriālās koksnes imports no Polijas, Baltijas valstīm un Skandināvijas.

 

Raksts: “Further growth registered in softwood lumber prices in parts of southern/northern Germany”, EUWID, publ. 23.10.2013

Avots: “EUWID Wood products and Panels” (Nr.43/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *