Skujkoku zāģbaļķi Baltijas valstīs gada nogalē sadārdzinājušies

Baltijas valstīs skujkoku zāģbaļķu pārdošanas cenas, zemā tirgus piedāvājuma ietekmē, decembra sākumā atkal paaugstinājās. Esošajiem laika apstākļiem liedzot uzsākt plašāku ziemas cirsmu izstrādi, ir grūti paredzēt, kad īsti situācija uzlabosies. Turklāt atsevišķos gadījumos valsts mežu sektorā ieplānotais mežizstrādes grafiks, izmantojot labvēlīgos darba apstākļus gada sākumā un vasaras mēnešos, jau izpildīts. Tāpēc tuvāko pāris mēnešu laikā pieprasīto sortimentu piedāvājuma palielināšanas, pēc tirgus dalībnieku domām, nav gaidāma.

Valsts mežu sektorā Latvijā koku ciršanas apjomi, saskaņā ar piecgades plānu, iepriekšējos divos gados samazināti, kamēr Igaunijā tie bija salīdzinoši lielāki nekā 2013.gadā, bet Lietuvā – saglabājās praktiski nemainīgi. Savukārt privātajā sektorā mežizstrādes apjomi netiek palielināti joprojām vājā papīrmalkas pieprasījuma dēļ.

Apaļkoku tirgū saspīlētāku situāciju dara ne tikai augsts pieprasījums no vietējām kokzāģētavām, bet arī pieaugošais sortimentu eksports uz ārējiem tirgiem. Ievērojamos apjomos uz citām ES valstīm tiek eksportēti egles zāģbaļķi. Papildus tam, kopš 2012. gada Baltijas valstīs aktīvāk apaļkoksni sākuši iepirkt Ķīnas uzņēmumi. Turklāt, ja sākotnēji Ķīnas pircēji koksni iegādājās Baltijas valstu ostās, tad 2013.gada laikā šie pircēji pārorientējušies uz tiešu sadarbību ar mežizstrādes uzņēmumiem.

No Krievijas apaļkoku imports pagaidām nekādu būtisku ieguldījumu kopējās tirgus situācijas atvieglošanā nav devis, tā kā pieprasītie sortimenti kokzāģētavām uz Baltijas valstīm piegādāti salīdzinoši mazos apjomos. Tostarp pārmērīgi augsto loģistikas izmaksu dēļ.

Latvijā skujkoku zāģbaļķu vidējā cena decembra pirmajā nedēļā bija 60 LVL/m3 (85 €/m3), Igaunijā – aptuveni 70 €/m3 un Lietuvā – 67 €/m3 (pie meža ceļa).

 

Raksts: Scarce roundwood supplies result in rising prices, EUWID, publ. 18.12.2013

Avots: EUWID Wood Products and Panels, Nr. 51/52 (2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *