Līdz ar granulu rūpniecības attīstību ASV dienvidos audzis papīrmalkas patēriņš

Vēsturiski lielākais priedes un lapu koku papīrmalkas patērētājs ASV dienvidos ir bijusi celulozes un papīra rūpniecība. Otra lielākā šo koksnes resursu patēriņa industrija ir orientēto kokskaidu plātņu (OSB) rūpniecība. Ņemot vērā biznesa paplašināšanās tempus kokskaidu granulu rūpniecības jomā, kā arī uzsākto un plānoto projektu apmērus, sagaidāms, ka līdzvērtīgs konkurents OSB plātņu ražotājiem vietējā priedes papīrmalkas tirgū būs parādījies jau tuvāko piecu gadu laikā.

ASV dienvidos esošajās celulozes un papīra rūpnīcās ik gadu tiek patērēti aptuveni 100 miljoni tonnu priedes papīrmalkas. Līdz ar OSB plātņu ienākšanu būvniecības sektorā 1990.gadā, celulozes un papīra rūpniekiem izejvielu tirgū parādījās pirmais reālais konkurents. Kopš tā laika šajā valsts daļā esošajās OSB plātņu rūpnīcās ik gadu patērēti aptuveni 20 miljoni tonnu priedes papīrmalkas.

Granulu rūpniecība ASV dienvidos sākusi attīstīties salīdzinoši nesen. Vēl tikai 2008.gadā pieprasījums pēc priedes papīrmalkas šajā industrijā bija aptuveni 70 000 tonnu. Saskaņā ar vietējo tirgus analītiķu aplēsēm, 2013.gadā šis pieprasījums būs sasniedzis 3,7 miljonus tonnu, savukārt līdz 2020.gadam – jau 20 miljonus tonnu, kas ir līdzvērtīgs apjoms priedes papīrmalkas patēriņam OSB plātņu rūpniecībā. Līdz ar lielāku pieprasījumu pēc koksnes iepakojuma, kartona, celulozes, OSB un kokskaidu granulām, prognozēts, ka nākamajā piecgades periodā pieprasījums pēc priedes papīrmalkas ASV dienvidu daļā palielināsies par 17%. Tas, savukārt, nozīmē, ka šo koksnes resursu patēriņš palielināsies no līdzšinējiem 120 miljoniem līdz 140 miljoniem tonnu gadā.

Lapu koku papīrmalkas patēriņš šajā valsts daļā ir ievērojami mazāks: celulozes un papīra rūpniecībā – 40 miljoni tonnu, OSB plātņu un granulu rūpniecībā – kopā 5 miljoni tonnu gadā. Prognozēts, ka šo koksnes resursu patēriņš nākamajā piecgadē (no 2014. līdz 2018.g.) ASV dienvidu daļā pieaugs par 9% līdz aptuveni 46 miljoniem tonnu gadā.

 

Raksts: “Demand for Pulpwood in the US South: Historical and Future”, Suz-Anne Kinney, Forest2Market, publ. 06.01.2014

Avots: www.forest2market.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *