Par kokaugu selekcijas attīstību un mērķtiecīgu mežu audzēšanu

Š.g. 6.janvāra Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” viesojās LVMI “Silava” direktors un vadošais pētnieks Dr.silv. Jurģis Jansons. Tika runāts gan par jaunizveidoto zinātnes centru, gan kokaugu selekcijas attīstību, kas nodrošina tādu zināšanu pieejamību, kas ļauj mežu audzēt mērķtiecīgi.

Stāstot par laboratoriju kompleksa attīstība, J.Jansons min, ka šis projekts, kurā zinātnes infrastruktūrā ieguldīts vairāk kā 1 miljons latu, ir liels ieguvums visai meža nozarei. Tehniskajā laboratorijā notiek  meža vides jautājumu izpēte, piemēram, tiek pētīta meža augsne, biomasas rādītāji, notiek koku stumbra šķērsgriezumu ripu apstrāde koka gadskārtu pētīšanai. Lai nodrošinātu Eiropas Savienības prasības veikt lielo plēsēju – vilku un lūšu – monitoringu, laboratorija nodrošina nepieciešamo atbalstu šiem pētījumiem, padarot iespējamu analizēt lielu daudzumu vides faktoru. Tomēr lielākais ieguvums laboratorijai ir saistīts ar iespējām modulēt sagaidāmās klimata izmaiņas Latvijā un pētīt, kā kokaugi jūtās mainīgos un pat ekstremālos klimata apstākļos.

Runājot par pieprasījumu no meža nozares, Jansons stāsta, ka institūts strādā pie tehnoloģijām, kas ļauj kokus izaudzēt ātrāk. Atšķirībā no pašlaik izaugušajiem mežiem, kas ir veidojušies pēc abiem pasaules kariem un ar to audzēšanu neviens mērķtiecīgi nenodarbojās, šobrīd ir visas iespējas mežu audzēt mērķtiecīgi, izmantojot selekciju, intensīva meža kopšana, aizsardzība pret dažādiem riskiem, kas kopumā ļauj mežam augt ātrāk. Meža selekcija ir attīstījusies sākotnēji strādājot uz koku ārējām pazīmēm – kubikmetri, resnāki koki, biomasa, nākamais etaps – koksnes kvalitāte, un šobrīd ir jāstrādā pie tā, lai saprastu kā meži jutīsies nākotnē savādākā klimatā. Institūtā tiek pētītas saimnieciski nozīmīgās koku sugas Latvijā – priede, egle, bērzs un apse.

Pilnu sarunu var noklausīties Latvijas Radio arhīvā. Raidījumā vispirms sižets par Latvijas dendrologu biedrības izvēlēto Gada koku – parasto zirgkastaņu. Pēc tam saruna ar J.Jansonu.

 

Raksts: “Par mežu mērķtiecīgu audzēšanu”, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, publ. 10.01.2014

Avots:www.mezaipasnieki.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *