Igaunijā raizes dara šakāļi, Lietuvā – jenoti, kas kāpj kokos

Ko darīt ar šakāļiem un jenotiem, kā no iznīcības pasargāt taigas sējas zosis? Tie ir tikai pāris karstākie jautājumi, kas pagājušajā nedēļā tika apspriesti medību speciālistu sanāksmē Somijā.

Regulāras tikšanās, kurās piedalās Baltijas valstu un Somijas pārstāvji, notiek jau vairāk nekā desmit gadus. Latviju šajā saietā pārstāvēja lielākās mednieku organizācijas “Latvijas Mednieku savienība” valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis.

“Fakti par šakāļu izplatību Igaunijā, ko sanāksmē precizēja viņu pārstāvis, liek domāt, ka mūsu gadījumā ir naivi cerēt un ticēt, ka Jelgavas novadā nomedītais bija vienīgais šakālis Latvijā,” atzīst J. Baumanis. Kaimiņvalstī trīs gadījumos ar DNS analīzēm apstiprināts, ka divi nomedītie un viens pie savvaļas dzīvnieku barotavas nofilmētais dzīvnieks ir zeltainais šakālis. Svešzemju plēsēju uzturēšanās konstatēta dažādos Igaunijas rajonos, viens kustonis atradies tikai 20 līdz 30 kilometru attālumā no Latvijas robežas.

Savukārt Lietuvā, pagaidām gan tikai Kuršu kāpās, parādījušies pirmie jenoti, kas, salīdzinot ar mūsu valstī izplatītajiem jenotsuņiem, ir vietējai faunai pat bīstamāks dzīvnieks, jo veikli rāpjas kokos un tiek klāt putnu ligzdām. Medību speciālistiem nācās atzīt, ka likumdošana attiecībā uz šīm sugām Baltijas valstīs nav atrisināta. Kā norāda J. Baumanis, Latvijai ir iespēja būt pirmajai, kas savā zemē nosaka rīcību nelūgto ciemiņu gadījumos – šā gada Medību noteikumu projektā paredzēts, ka invazīvās un mūsu faunai neraksturīgās sugas, starp tām nosaucot gan zeltaino šakāli, gan jenotu, var medīt neierobežotā skaitā visu gadu. “Ja vien Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vai dzīvnieku aizstāvji nenosvītros šo normu,” piebilst mednieku pārstāvis.

Nākamā medību speciālistu sanāksme, “ja vien visas zvaigznes sastāsies mums labvēlīgi”, plānota Latvijā, informē J. Baumanis.

 

Raksts: “Igaunijā raizes dara šakāļi, Lietuvā – jenoti, kas kāpj kokos”, Ilze Pētersone, Latvijas Avīze, publ. 16.01.2014

Avots: http://www.la.lv/nak-jenoti-kas-kapj-kokos/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *