Kopš 2013.gada vidus apstrādes rūpniecības ražotāju cenu kāpums pierimis

2013.gada decembrī, salīdzinot ar novembri, ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā palielinājās par 0,2%, vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenām pieaugot par 0,3%, bet eksportētajai produkcijai – par 0,1%. Gada griezumā 2013.gada decembrī ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā bija par 1,4% augstākas nekā gadu iepriekš. Kopumā vērtējot 2013.gadu, jāsecina, ka gada sākumā saglabājās salīdzinoši straujš apstrādes rūpniecības ražotāju cenu pieaugums. Pie tam ražotāju cenas auga straujāk eksportētajai produkcijai. Kopš aizvadītā gada vidus ražotāju cenas stabilizējušās. Eksportētās produkcijas ražotāju cenas 2013.gadā kopumā pieauga par 1,5%, savukārt vietējā tirgū – par 1,3%. Lai arī vietējā tirgū pieprasījums pakāpeniski palielinās, tas joprojām ir salīdzinoši zemā līmenī un kopumā būtisku spiedienu uz ražotāju cenām nerada.

Būtiskākā palielinošā ietekme uz apstrādes rūpniecības ražotāju cenu pārmaiņām 2013.gadā bija koksnes un koka izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā – par 5,6%. Ražotāju cenu pieaugumu koksnes izstrādājumu nozarē noteica straujais eksportētās produkcijas cenu pieaugums. Arī pasaules tirgū koksnes materiāliem cenas 2013.gadā pieaugušas (2013.gada decembrī vidēji par 6%, salīdzinot ar 2012.gada decembri).

Sagaidāms, ka 2014.gadā apstrādes rūpniecības ražotāju cenu dinamiku, galvenokārt, ietekmēs kopējā pieprasījuma pieaugums gan vietējā tirgū, gan eksporta tirgos. Tā kā lielākā daļa saražotās produkcijas tiek realizēta eksporta tirgos, tad ražotāju cenu līmeni lielā mērā ietekmēs eksportētās produkcijas ražotāju cenu svārstības. Savukārt, eksportētās produkcijas cenas pamatā noteiks cenu tendences pasaulē.

 

Preses relīze: “Kopš 2013.gada vidus apstrādes rūpniecības ražotāju cenu kāpums pierimis”, Ieva Šnīdere, Ekonomikas ministrija, publ. 22.01.2014

Avots: http://www.em.gov.lv/em/2nd/?lang=lv&id=33776&cat=621

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *