Divām Lietuvā nomedītām mežacūkām atklāts Āfrikas cūku mēra vīruss

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēmis informāciju no Lietuvas kolēģiem, ka Lietuvas dienvidos, Alitus reģionā divām nomedītām mežacūkām apstiprināta Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusa klātbūtne. Tāpat Lietuvas atbildīgais dienests informēja, ka pēc slimības atklāšanas ieviesti slimības apkarošanas pasākumi, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, nosakot aizsardzības un uzraudzības zonas skartajā teritorijā.

PVD uzskata, ka Latvijā ieviestie profilakses pasākumi līdz šim ir bijuši efektīvi, tomēr  pēc informācijas saņemšanas par ĀCM konstatēšanu Lietuvā, lemts par papildus drošības pasākumu ieviešanu.

PVD aicina medniekus visā Latvijas teritorijā būt īpaši vērīgiem un ziņot par kritušām vai aizdomīgām mežacūkām. Visu aizdomu gadījumu izmeklēšanas izmaksas sedz PVD.

Lai nepieļautu iespējamo slimības izplatību, PVD aicina turētājus cūku novietnēs aizliegt iebraukt transporta līdzekļiem, kuriem nav veikta ritošās daļas dezinfekcija, kā arī neielaist nepiederošas personas.

PVD informē, ka Latvijā, uz valsts robežas, Krievijas un Baltkrievijas pierobežā, jau ir ieviesti drošības pasākumi un tiek ņemti paraugi laboratoriskajai izmeklēšanai visām nomedītajām meža cūkām, kā arī aizdomīgajām mājas cūkām. Kopš 2013.gada jūnija Latvijā uz ĀCM izmeklētas 1 029 meža cūkas un 28 mājas cūkas. Visi izmeklēšanas rezultāti līdz šim bijuši negatīvi. Savukārt Lietuvas Nacionālais pārtikas un veterinārijas riska novērtēšanas institūts pērn pārbaudījis 2749 mežacūku un 7681 mājas cūkas asins un orgānu paraugus un nevienā no šiem gadījumiem nav atklājis Āfrikas cūku mēra pazīmes. Sakarā ar draudiem Lietuvas vides ministrs Valentīns Mazuronis pagājušajā nedēļā parakstīja rīkojumu, kas pagarina mežacūku medību sezonu, atļaujot tās medīt visu gadu.

 

Raksts: “PVD informē par rīcību pēc informācijas saņemšanas par konstatēto Āfrikas cūku mēra vīrusu mežacūkām Lietuvā”, Pārtikas un veterinārais dienests, publ. 24.01.2014

Avots: http://www.pvd.gov.lv/lat/augj_izvlne/aktualittes/pvd_informe_par_ricibu_pec_inf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *