Jelgavā grib mācīt arī kokapstrādes dizainerus

Jelgava nav tikai metālapstrādes centrs – mūsu pilsētā attīstās arī kokapstrāde: te ir LLU Meža fakultāte, te māca galdniekus, te ir vairāki kokapstrādes uzņēmumi, kas ražo mēbeles, logus, mājas, pirtis, te tuvākajos gados plānots izveidot divas koka būvmateriālu ražotnes un te ir Latvijā vienīgais Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts (MeKA), kurā veiktie pētījumi kokapstrādes uzņēmumiem ļauj paaugstināt savas produkcijas pievienoto vērtību.

2013. gadā MeKĀ izpildīti 253 testēšanas pasūtījumi, no kuriem skaitliski visvairāk – 142 – bijuši šķeldas testi. «Mēs nosakām trīs pozīcijas: šķeldas mitrumu, pelnu saturu un enerģētisko vērtību. Šie testi ir būtiski tāpēc, ka siltumapgādes uzņēmumi saviem piegādātājiem maksā ne vairs par kurināmā daudzumu kubikmetros vai berkubos, bet gan par saražoto enerģiju megavatstundās,» tā MeKAS direktora vietnieks Kārlis Būmanis stāstīja Latvijas Lielo pilsētu asociācijas un kokrūpniecības nozares pārstāvjiem, kuri ceturtdien bija ieradušies vizītē Jelgavā.  Vēl viņš norādīja, ka pieaug arī veikto testu skaits ar mēbelēm, lai gan tie nav obligāti. «Apliecinājums par to, ka mēbele vai cits izstrādājums ir drošs, ceļ tās cenu, turklāt, ja gribam eksportēt Eiropā, tas ir būtiski,» papildina «Nakts mēbeļu» vadītājs Juris Griķis. Jāpiebilst, ka MeKA veic arī pētījumus un nozares tirgus monitoringu, un K.Būmanis norādīja, ka saskaņā ar datiem pēdējos gados koksnes pievienotā vērtība aug – tas nozīmē, ka kokapstrādē tiek izmantotas inovatīvas tehnoloģijas un ražoti inovatīvi produkti. To pierāda arī tas, ka, piemēram, nesen institūtā testētas koka barjeras, ko paredzēts izmantot satiksmes infrastruktūrā, bet drīzumā tiks pārbaudīts koka tilts, kas atradīsies Tērvetes dabas parkā.

Ikvienas nozares attīstība ir cieši saistīta arī ar izglītību, tāpēc tika pārrunāti arī jautājumi par izglītību. Profesionālo vidējo izglītību kokapstrādē Jelgavā piedāvā iegūt Jelgavas tehnikums. Tehnikuma direktore Janīna Rudzīte stāsta, ka šogad galdniekus absolvēs 18 izglītojamie, bet kopumā šajā mācību gadā šo programmu apgūst 67 izglītojamie. «Domājot par pilsētas attīstību, kokapstrādes programmu klāsts jāpapildina un jāpadziļina, piedāvājot arī tādas lietas kā, piemēram, dizains, mēbeļu restaurēšana – arī tas ļaus kāpināt pievienoto vērtību,» pilsētas uzņemto kursu izglītības sistēmas attīstībā ieskicēja Jelgavas mērs Andris Rāviņš. Tehnikuma direktore apstiprina, ka kokapstrādes dizaina programmu plānots ieviest pēc tehnikuma rekonstrukcijas, kas noslēgsies 2015. gada vasarā – skola jau ir izstrādājusi un iesniegusi projektu, kas ir viens solis jaunās programmas izveides virzienā.

 

Raksts: “Jelgavā grib mācīt arī kokapstrādes dizainerus”, Ilze Knusle-Jankevica, publ. 15.05.2014

Avots: http://www.jelgavasvestnesis.lv/page/54?news_id=24700

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *