ASV pilnveido stratēģiju plašākai kokmateriālu izmantošanai būvniecībā

Koks ir klasisks būvmateriāls, kas celtniecībā tiek izmantots jau gadu tūkstošiem. Tas ir pievilcīgs, augstvērtīgs, praktisks un ekoloģisks būvmateriāls, kas mūsdienās ir jo sevišķi aktuāli, ņemot vērā  ekoloģisko problēmu saasināšanos un diskusijas par klimata pārmaiņas bremzējošiem pasākumiem. Turklāt ar jaunajām tehnoloģijām ražotie kokmateriāli kā, piemēram, krustām līmētās masīvkoka plātnes, ļauj būvēt arvien augstākas un drošākas celtnes.

Lai uzlabotu ekoloģisko vidi un radītu jaunas darba vietas, ASV Lauksaimniecības departments paudis gatavību atbalstīt tālākus pētījumus un inovatīvu koka būvmateriālu izstrādi to plašāka patēriņa veicināšanai.  2014.gada 18.martā Vašingtonā rīkotajā sanāksmē ASV Lauksaimniecības sekretārs Toms Vilsaks (Tom Vilsack) paziņoja par jaunu partnerību nolūkā izglītot arhitektus, inženierus un celtniekus par ieguvumiem, celtniecības industrijā izmantojot modernus koka būvmateriālus.

Inovatīva kokmateriālu izmantošana ASV būvniecības nozarē acīmredzamas pārmaiņas jau radījusi. ASV Lauksaimniecības departments (USDA) ar savu iniciatīvu šos sasniegumus vēlas atbalstīt. Kā sanāksmē uzsvēra T.Vilsaks, lai arī koks ir cilvēces vēsturē vecākais būvniecības materiāls, šobrīd tas ir arī viens no visattīstītākajiem būvmateriāliem. Turklāt šī tirgus attīstība veicina gan ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu, gan palīdz mazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju, gan nodrošina sociālus un ekonomiskus ieguvumus.

Jaunās apmācību programmas ieviešanā ASV Meža dienests, projektā investējot 1 miljonu dolāru, sadarbosies ar bezpeļņas organizāciju WoodWorks (www.woodworks.org), kas nodrošinās projekta tehnisko atbalstu, iesaistīto apmācības un praktiskajās apmācībās nepieciešamos resursus. Lai demonstrētu kokmateriālu izmantošanas komerciālo dzīvotspēju daudzstāvu ēku būvniecībā un plašās arhitektūriskās iespējas, jau šogad plānots organizēt jaunu konkursu institūcijām, organizācijām un dizaineriem. Konkurences veicināšanai ASV Lauksaimniecības departaments pasākumā plāno ieguldīt ~ 1 miljonu dolāru. Papildus investīcijas 1 miljona dolāru apmērā konkursa rīkošanai apstiprinājusi Kanādas un ASV Federālo valdību dibinātā Skujkoku zāģmateriālu padome (The Binational Softwood Lumber Council , BSLC). Konkurss palīdzēs stimulēt ilgtspējīgas būvniecības attīstību, dodot priekšroku pretendentiem, kuri savos projektos izmantos vietējā tirgū ražotus, no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem iegūtus kokmateriālus.

 

Raksts: “USDA Announces Support for Innovative, Sustainable Wood Building Materials to Protect Environment and Create Jobs”, USDA, publ. 18.03.2014

Avots: http://www.usda.gov/wps/portal/usda/usdahome?contentid=2014/03/0041.xml

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *