Lielbritānijā ieviesta programma AER patēriņa veicināšanai mājsaimniecībās

Ar 2014.gada aprīli Lielbritānijā funkcionē dotāciju programma, kas ieviesta ar mērķi atbalstīt no atjaunojamiem dabas resursiem ražotās elektroenerģijas un siltuma patēriņu mājsaimniecībās. “The Domestic Renewable Heat Incentive (RHI)” programmas īstenošanas mērķis ir panākt valstī nospraustos uzstādījumus enerģētikas jomā, saskaņā ar ko no atjaunojamiem resursiem iegūstamās enerģijas īpatsvaram līdz 2020.gadam jāsasniedz 15%. Tas, savukārt, liek prognozēt, ka Lielbritānijā gaidāms pieprasījuma kāpums pēc kurināmām granulām. Sākotnēji granulas valstī plānots ievest no ASV un Kanādas.

Jaunieviestā “The Domestic Renewable Heat Incentive” stratēģija, kas ir pirmā šāda veida ilgtermiņa programma valstī, piedāvā regulāras dotācijas mājsaimniecībām, kas gatavas atteikties no dabasgāzes izmantošanas un pāriet uz biokurināmā patēriņu. Saskaņā ar šo programmu valsts apņemas īpašniekiem atmaksāt katru no atjaunojamiem energoresursiem iegūto kilovatstundu pirmos septiņus gadus kopš tehnoloģiju uzstādīšanas ekoloģiski tīras enerģijas iegūšanai.

Komercsektorā dotā stratēģija darbojas jau kopš 2011.gada novembra, savukārt mājsaimniecību sektorā šī shēma ieviesta tikai šogad. Plānots, ka saules enerģijas tehnoloģijas līdz 2020.gadam būs uzstādītas katrā ceturtajā dzīvojamajā britu mājā. Uz šo brīdi Lielbritānijā kurināmo koksnes granulu patēriņš mājsaimniecību sektorā, pēc Ukrainas bioenerģijas nozares informācijas portāla ‘pelleta.com.ua’ datiem, sastāda aptuveni 150 000 tonnu gadā. Ņemot vērā to, ka izmantojot fosilos resursus siltuma un karstā ūdens ieguvei radītais CO2 izmešu daudzums valstī veido aptuveni 15%, bet izmantojot atjaunojamās enerģijas tehnoloģijas – tikai 2%, valdība stingri nolēmusi palielināt atjaunojamo energoresursu patēriņu privātajā sektorā. Ar minētās dotāciju programmas palīdzību kopējo CO2 izmešu daudzumu valdība plāno samazināt praktiski līdz nullei. Viens no aspektiem, kas nopietni kavēs ātru un efektīvu atbalsta programmas ieviešanu ir gāzes cenas, kas iedzīvotājiem ir būtiski zemākas par cietā biomasas kurināmā cenām. Tāpēc pārejas nodrošināšanai uz koksnes granulu izmantošanu dzīvojamās mājās būs nepieciešami ievērojami valsts līdzekļu ieguldījumi.

Lai arī kurināmās koksnes granulas nepieciešams transportēt lielos attālumos, kas rada papildus izdevumus, saistībā ar prognozēto granulu patēriņa kāpumu iekšējā tirgū, vairākas britu kompānijas (t.sk. Verdo Renewables, CPL Renewables, Hoval un Land Energy) šajā biznesa sfērā tomēr saskata izdevīgumu un ir gatavas uzsākt granulu piegādi to gala patērētājiem. Vietējās kompānijas gatavas veikt arī nepieciešamo granulu apkures katlu uzstādīšanu.

 

Raksts: “Британия планирует достичь показателя в 15% энергии из возобновляемых источников к 2020 году”, ООО “БиоТерм”, publ. 18.05.2014

Avots: www.granuly.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *