Importēto zāģmateriālu tirdzniecība Lielbritānijā 2.ceturksnī kļuvusi gausāka

Aktivizējoties dzīvojamo māju būvniecībai un atjaunojoties vispārējai ekonomiskajai aktivitātei valstī, maija pirmajā pusē apmierinošs pieprasījums Lielbritānijā bija gan pēc pašmāju tirgū ražotiem, gan pēc Skandināvijā ražotiem zāģmateriāliem. Saskaņā ar vietējo zāģētavu sniegto informāciju, sevišķi liels pieprasījums ir pēc kokmateriāliem dažāda veida žogu un nožogojumu izgatavošanai, kā arī kokmateriāliem dārza mēbeļu izgatavošanai. Pieprasītāko sortimentu ierobežotās pieejamības dēļ piegādes termiņi paildzinājušies līdz 6 – 8 nedēļām. Apmierinošs pieprasījums ir arī pēc celtniecības kokmateriāliem.

Pieņemot, ka pieprasījums pēc zāģmateriāliem līdz ar jaunās būvniecība sezonas iestāšanos pieaugs, februārī importētāji veica pasūtījumus par ievērojamu apjomu piegādēm. Turklāt bija bažas, ka zāģmateriālu piedāvājums varētu samazināties. Tādējādi maijā, lai gan no Skandināvijas iepirkto zāģmateriālu pārdošanas apjomi Lielbritānijā palielinājās, importēto kokmateriālu realizācija nevedusies tik raiti, kā iepriekš tika plānots. Skandināvu centieni pēdējos pāris mēnešos piegādāt lielākus kokmateriālu apjomus saistīti ar labvēlīgo valūtas kursu, kas sekmējis straujāku ienākumu pieaugumu no zāģmateriālu realizācijas Lielbritānijā nekā citos Eiropas tirgos. Papildus tam šogad sadarbības līgumus ar kokmateriālu importētājiem Lielbritānijā slēguši arī neatkarīgie piegādātāji, kas iepriekšējos gados nekādus būtiskus apjomus šajā valstī nerealizēja. Ievesto zāģmateriālu uzkrājumiem vairumā ostu 1. ceturksnī palielinoties straujāk nekā tika plānots, importētāji kavējās slēgt jaunus līgumus par zāģmateriālu piegādēm otrajā ceturksnī.

Tirgotāji esošo situāciju raksturo kā kopumā stabilu. Taču, ja imports līdz vasaras atvaļinājumu sezonai turpinās pieaugt, gaidāma tirgus pārblīvēšana un attiecīgi arī zāģmateriālu vidējo pārdošanas cenu pazemināšanās. Turklāt pieprasījumā nekāds sevišķs kāpums turpmākajos pāris mēnešos netiek paredzēts. Atsevišķi tirgotāji pat prognozē dzīvojamo māju būvniecības aktivitātes samazināšanos.

Lai izvairītos no pārmērīgi lielo uzkrājumu izveidošanās, zāģmateriālu ražotāji saskaņā ar plānu jūlijā īstenos īslaicīgu darba pārtraukumu. Ņemot vērā šo aspektu, Skandināvijas zāģmateriālu piedāvājums kopumā šobrīd ir adekvāts. Turklāt egles zāģmateriālu piedāvājums Lielbritānijas tirgū ir lielāks, tā kā Ziemeļāfrikā priedes zaģmateriālus iespējams realizēt par 8% augstāku cenu nekā Lielbritānijā.

Jaunajos slēgtajos darījumos par piegādēm 2.ceturksnī Skandināvijā ražoto 2.šķiras priedes zāģmateriālu (50 x 150 mm) pārdošanas cenas sasniegušas 230 – 232 £/m3, 5.šķiras zāģmateriālu cenas – 208 – 210 £/m3 un 6.šķiras egles zāģmateriālu piegādes cena  – aptuveni 180 £/m3. Vietējās zāģētavās ražoto kokmateriālu cenām kopš šā gada sākuma paaugstinoties straujāk nekā importētajai produkcijai, atšķirība starp vietējo un ievesto kokmateriālu pārdošanas cenām kļuvusi mazāka. Vēl rudenī šī atšķirība dažviet sasniedza pat 40 £/m3. Tāpat šogad sadārdzinājušies arī Īrijas izcelsmes zāģmateriāli, kas aizvadītajā gadā maksāja par vidēji 10 £/m3 mazāk nekā Lielbritānijā ražotie dēļi.

Iezīmējot tuvākās nākotnes perspektīvas, prognozēts, ka trešajā ceturksnī Skandināvijas zāģmateriālu cenas Lielbritānijas tirgū saglabāsies līdzšinējā līmenī. Priedes zāģmateriālu cenas atsevišķos gadījumos varētu paaugstināties par 2 – 3 £/m3.

No Latvijas, saskaņā ar ZM Meža resursu departamenta apkopotajiem nozares ārējās tirdzniecības statistikas datiem, 2014.gada 1.ceturksnī uz Lielbritāniju eksportēti 163,4 tūkst.m3 zāģmateriālu 34,2 miljonu eiro kopvērtībā, kas salīdzinājumā ar iepriekšējā gada pirmajos trīs mēnešos eksportēto ir par attiecīgi 22,2% un 35,5% vairāk. Tostarp skujkoku zāģmateriāli uz šo valsti piegādāti 143,7 tūkst.m3 apjomā (+15%) par vidēji 216 €/m3 (+13%) un lapu koku zāģmateriāli – 19,7 tūkst.m3 apjomā (+136%) par vidēji 158,8 €/m3 (+15%).

 

Raksts: “Outflow of imported products in UK not as brisk as originally expected by most suppliers”, EUWID, publ. 21.05.2014

Avots: EUWID Wood Products and Panels, Nr.21/2014

https://www.zm.gov.lv/mezi/statiskas-lapas/nozares-informacija/areja-tirdznieciba?nid=1085

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *