Augstais piedāvājums Vācijas tirgū kavē zāģmateriālu cenu paaugstināšanu

Vācijas zāģmateriālu ražotāju ienākumi martā turpināja pieaugt, sasniedzot 374 miljonus eiro, kas ir par 16% vairāk nekā 2013.gada martā un par 12% vairāk nekā iepriekšējā mēnesī, februārī. Divas trešdaļas visu ienākumu (254 milj. eiro) martā veidoja ieņēmumi no zāģmateriālu realizācijas pašmāju tirgū, kas ir par 13% vairāk gan salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, gan salīdzinājumā ar gūtajiem ienākumiem 2013.gada martā. Savukārt atlikušo trešdaļu kopējā apgrozījuma (120 milj. eiro) veidoja eksporta ieņēmumi, kas salīdzinājumā ar februāri auguši par 10,5%, bet salīdzinājumā ar iepriekšējā gada martā gūtajiem ienākumiem – par gandrīz 23%.

Maijā, sezonālā faktora ietekmē, pieprasījums pēc vietējā tirgū ražotiem skujkoku zāģmateriāliem Vācijā turpināja pieaugt. Papildus pieprasījumam koka būvniecības un galdniecības segmentos, visumā apmierinoši pirkti arī nomaļi un taras dēļi. Tajā pašā laikā garumā audzēto kokmateriālu un līmēto siju ražošanas izejmateriālu tirdzniecībā nekādi būtiski uzlabojumi maijā joprojām netika fiksēti. Lai gan pieprasījums audzis, ņemot vērā lielos zāģmateriālu izlaides apjomus gada pirmajās nedēļās, pašreizējais piedāvājums joprojām tiek raksturots kā pārlieku liels, kavējot iespēju tirgotājiem paaugstināt pārdošanas cenas. Pēc ražotāju teiktā, vairumam ar 1.maiju plānotā cenu paaugstināšana izdevusies tikai daļēji. Atkarībā no realizējamā sortimenta un bāzes cenas, kopš aprīļa vietējā tirgū zāģmateriālu pārdošanas cenas izdevies paaugstināt tikai par 1 – 4 €/m3. Žāvēto kokmateriālu cenas, kas būtiski tika paaugstinātas gada pirmajā ceturksnī, maijā visumā saglabājās nemainīgas, pie 175 – 180 €/m3.

Ārvalstīs Vācijas zāģmateriālu tirdzniecības tempi otrā ceturkšņa pirmajās nedēļās salīdzinājumā ar gada pirmo ceturksni atkal nedaudz kritās. Lai gan pēc eksportētāju teiktā, situācija ir kopumā atbilstoša šai gada sezonai. Joprojām tekošas piegādes tiek veiktas uz Beniluksa valstīm un Lielbritāniju. Nedaudz mazāki pārdošanas apjomi salīdzinājumā ar pirmo ceturksni ir Francijā. Savukārt uz Itāliju zāģmateriālu eksports ir jūtami lielāks nekā aizvadītajā gadā. Neskatoties uz sarežģītajiem tirgus apstākļiem, Vācijas dienvidos un rietumos strādājošās kokzāģētavas joprojām strādā 2 – 3 darba maiņās un nekādus ražošanas samazinājumus pagaidām neplāno.

 

Raksts: “Demand for softwood lumber settled at usual seasonal level un German markets in May”, EUWID, publ. 28.05.2014

Avots: EUWID Wood Products and Panels, Nr.22/2014

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *