Ziemeļāfrikā pieprasījums pēc priedes zāģmateriāliem šogad lielāks

Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos zāģmateriālu tirdzniecībā kopš maija vidus vērojamas arvien izteiktākas variācijas. Respektīvi, ja darījumu slēgšana par aizvien jaunām priedes zāģmateriālu piegādēm norit intensīvi, šo sortimentu uzkrājumi noliktavās samazinājušies un pārdošanas cenas turas salīdzinoši augstā līmenī, egles zāģmateriālu realizācija ir problemātiskāka. Saistībā ar nemainīgi lielajiem egles zāģmateriālu izlaides apjomiem Skandināvijas, Eiropas centrālajā daļā un austrumos esošajās kokzāģētavās, šo sortimentu piedāvājums Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos maija mēnesī raksturots kā pārlieku liels. Piemēram, Adrijas jūras ostās Rijeka un Koper piegādāto egles zāģmateriālu apjomi noliktavās maijā nav mazinājušies teju vispār, kādēļ plānotā egles zāģmateriālu cenu paaugstināšana tirgotājiem maijā nav izdevusies. Piedāvājot krietni lētākus sortimentus, acīmredzamu spiedienu uz cenām tirgū rada ražotāji no centrālās Eiropas, kur jau vairākas nedēļas ir iespēja iepirkt lētākus apaļkokus no Austrijas un Slovēnijas saistībā ar tur šoziem sniegliecēs un snieglauzēs bojāto koku intensīvu izstrādi. Jau ziņots, ka šā gada janvārī un februāra sākumā Slovēnijā sasalstošā lietus un intensīvās snigšanas rezultātā pēc sākotnējiem aprēķiniem tika bojāti vairāk nekā 4 miljoni kubikmetru koksnes.

Alžīrijā pieprasījums pēc zāģmateriāliem, saskaņā ar piegādātāju sniegto informāciju, maijā bija vairāk vai mazāk līdzīgs pieprasījumam iepriekšējos pāris mēnešos. Lai gan importēti sākuši intensīvāk iebilst pret pārlieku augstām cenām. Par stabilām pārdošanas cenām un pieaugošu pieprasījumu ziņots no Lībijas. Neskatoties uz lieliem importa apjomiem gada pirmajā ceturksnī, pietiekami labi joprojām zāģmateriāli tiek realizēti Tunisijā un Marokā.

Ziemeļāfrikas reģionā maija mēnesī egles zāģmateriāli realizēti par vidēji 180 – 190 €/m3 (ar piegādes nosacījumiem CIF). Nedaudz dārgāk – par 190 – 198 €/m3 – tirgoti Skandināvijas izcelsmes zāģmateriāli. Savukārt Vācijas ražotāju piedāvāto sortimentu cenas dažos gadījumos pazeminātas par vairāk kā 10 €/m3. Tuvo Austrumu reģionā žāvētu egles zāģmateriālu vidējās pārdošanas cenas maija otrajā pusē variēja no 265 €/m3 līdz 275 €/m3.

Krietni labāk tirdzniecība sokas priedes zāģmateriālu segmentā. Līdz ar piegādes apjomu samazināšanos no Krievijas un Rumānijas, Ēģiptes kokmateriālu importētāji pirmajā ceturksnī sākuši sadarboties ar jauniem piegādātājiem, kur lielākie ieguvēji izrādījās Skandināvijas zāģmateriālu ražotāji. Nesabalansētā piedāvājuma un pieprasījuma apstākļos dažu sortimentu pārdošanas cenas Ēģiptē, atkarībā no kvalitātes un dimensijām, paaugstinājušās līdz aptuveni 310 – 350 €/m3. Saūda Arābijā pārdošanas iespējas neattaisnoja piegādātāju iepriekš paustās cerības. Tajā pašā laikā eksperti vērš uzmanību uz strauju būvniecības aktivitātes samazināšanos Apvienotajos Arābu Emirātos.

 

Raksts: “High supply of spruce lumber in North Africa coinciding with announced prices increase. Demand for pine lumber higher that corresponding level of last year”, EUWID, publ. 21.05.2014

Avots: EUWID Wood Products and Panels, Nr.21/2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *