Pēc Baltijā ražotiem zāģmateriāliem lielāks pieprasījums Lielbritānijā un Ziemeļāfrikā

Maija vidū pieprasījums pēc Baltijā ražotiem skujkoku zāģmateriāliem nepieauga tādos apmēros kā daudzi to iepriekš paredzēja. Tādējādi arī plānotā piegādes cenu paaugstināšana otrajā ceturksnī par 10 €/m3 netika īstenota pilnībā. Vislielākais cenu paaugstinājums – par 10 $/m3 – panākts, sadarbojoties ar klientiem Ziemeļāfrikā. Pārējos pārdošanas reģionos cenas paaugstinātas minimāli – par vidēji 3 – 5 €/m3. Jāatzīmē, ka cenas izdevies paaugstināt galvenokārt priedes zāģmateriāliem, kamēr egles zāģmateriālu cenas visumā saglabājās nemainīgas pirmā ceturkšņa cenu līmenī. Ražotāji paredz, ka trešajā ceturksnī zāģmateriālu piegādes cenas saglabāsies nemainīgas. Lai gan daži klienti norādījuši, ka tās varētu būt zemākas, jo cenu pazeminājumu pieprasa zāģmateriālu gala patērētāji, ražotāji  šādu iespēju nepieļauj, pamatojot savu nostāju ar jūras kravu pārvadājumu tarifu kāpumu.

Baltijas valstīs ražoto skujkoku zāģmateriālu noiets šobrīd ir kopumā atbilstošs sezonai. Par apmierinošiem  tirdzniecība apstākļiem ziņots Lielbritānijā un Ziemeļāfrikā. Pozitīvi raksturoti arī Āzijas reģiona tirgi, izņemot Japānu, kur pircēji nesteidzas veikt jaunus pasūtījumus aizbildinoties ar joprojām pārlieku lieliem zāģmateriālu uzkrājumiem ostās. Skujkoku zāģmateriālu pārdošanas iespējas tirgos vērtētas dažādi. Piemēram, priedes zāģmateriālu noiets maijā vērtēts kā ļoti labs. Turpretī pēc egles zāģmateriāliem pieprasījums kopš šā gada sākuma joprojām ir vājš, sevišķi Eiropā. Pašmāju tirgos pieprasījums pēc izejmateriāliem ēvelēto kokmateriālu ražošanai ir apmierinošs. Un līdz vasaras atvaļinājumu perioda sākumam šajā segmentā nekādas būtiskas izmaiņas netiek paredzētas.

Ierobežotās apaļkoku pieejamības dēļ daudzas kokzāģētavas strādā ar nepilnīgi noslogotām jaudām. Neskatoties uz to, zāģmateriālu piedāvājums ir pietiekams, lai segtu pašreizējo pieprasījumu. Tirgus līdzsvars varētu zust gadījumā, ja nemainīga pieprasījuma apstākļos tuvākajās nedēļās palielinātos pārdošanas apjomi saistībā ar lielākiem zāģmateriālu izlaides apjomiem.

Eiropas centrālajā daļā Baltijas valstīs ražoto egles zāģmateriālu vidējās pārdošanas cenas maija otrajā pusē sasniedza 230 – 232 €/m3 (ieskaitot piegādi). Lielbritānijā konstrukciju kokmateriāli, saskaņā ar piegādes nosacījumiem FOM, tirgoti par aptuveni 205 £/m3. Savukārt Baltijas valstīs priedes zāģmateriāli no rūpnīcām pārdoti par aptuveni 220 €/m3 un egles zāģmateriāli – par aptuveni 210 €/m3. Krievijā ražoto egles zāģmateriālu pārdošanas cenas ar piegādi ir aptuveni līdzīgas. Šeit gan jāatzīmē, ka pirmajos slēgtajos darījumos par piegādēm 3.ceturksnī Krievijas zāģmateriālu ražotāji cenas pazeminājuši par aptuveni 5 €/m3.

Pieprasījums pēc ēvelētiem kokmateriāliem nozīmīgākajos tirgos maijā kopumā bija apmierinošs. No Lielbritānijas ziņots par apmierinošu pieprasījumu pēc kokmateriāliem dārzam. Saistībā ar lielo pieprasījumu pēc C24 stiprības klases skujkoku zāģmateriāliem, otrajā ceturksnī šī sortimenta pārdošanas cenas paaugstinātas par aptuveni 9 £/m3. Savukārt Dienvidkorejā, pateicoties labvēlīgiem pārdošanas apstākļiem, ēvelēto skujkoku dēļu cenas paaugstinātas par aptuveni 10 €/m3. Uz Vāciju pamatā tiek piegādāti nestandarta izmēru ēvelētie produkti. No šodienas perspektīvas raugoties, tendences ēvelēto koka izstrādājumu pārdošanas tirgos trešajā ceturksnī joprojām ir nenoteiktas. Atsevišķas pazīmes liecina, ka piedāvājums pieaug. Tajā pašā laikā pieprasījums ir konstants. Centrāleiropā Baltijā ražotie ēvelētie izstrādājumi patlaban maksā vidēji 276 €/m3 (ieskaitot piegādi) un Lielbritānijā – aptuveni 216 £/m3 (~265 €/m3).

 

Raksts: “Demand for Baltic softwood lumber falling short of expectations so far. Prices quotes for Baltic planed goods remain steady”, EUWID, publ. 28.05.2014

Avots: EUWID Wood Products and Panels, Nr.22/2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *