Zāģmateriālu patēriņš veicina globālo zāģbaļķu cenu līmeņa paaugstināšanos

Līdz ar aktīvāku zāģmateriālu tirdzniecību vairākos pasaules reģionos, zāģbaļķu patēriņš un to pārdošanas cenas šā gada pirmajā ceturksnī turpināja paaugstināties vairumā apsekoto pasaules reģionu, ziņo Wood Resources International. Tādējādi kopējais zāģbaļķu cenu indekss 2014.gada 1.ceturksnī attiecībā pret iepriekšējo ceturksni palielinājās vēl par 0,8% – līdz 89,45 USD/m3.  Salīdzinājumā ar 2013.gada 1.ceturksni šogad augstāki apaļkoku tirdzniecības rādītāji konstatēti visos lielākajos pasaules tirgos. Četrās lielākajās koksni eksportējošajās valstīs šis kāpums sasniedza 17%, kur visvairāk piegādes apjomi auguši no Krievijas.

Skujkoku koksnes šķiedru globālais cenu indekss (SFPI), samazinoties koksnes šķiedru cenām vietējās valūtās un nostiprinoties ASV valūtai, ceturkšņa laikā pazeminājās no 99,51 dolāra atzīmei par žāvētas produkcijas tonnu līdz 99,43 USD/t, kur vislielākais cenu kritums fiksēts Kanādā, Krievijā, Austrālijā un Brazīlijā. Savukārt lapkoku koksnes šķiedru cenu indeksu (HFPI) kopš tā augstākās atzīmes 2011.gada 3.ceturksnī joprojām negatīvi ietekmēja lapkoku papīrmalkas cenu lejupslīde. Rezultātā kopējais lapkoku koksnes šķiedru cenu indekss 2014.gada 1.ceturksnī pazeminājās līdz 97,01 USD/t (no 97,59 USD/t 2013.g. 1.ceturksnī). Šajā segmentā straujākā cenu lejupslīde fiksēta Krievijā, Kanādas austrumos, ASV rietumu daļā un Brazīlijā.

Tirgus celulozes ražošanas apjomi 2014.gada sākumā samazinājās divos no trim lielākajiem celulozi ražojošajiem pasaules reģioniem: Ziemeļamerikā – par 5,2% un Eiropā – par 4,2%. Latīņamerikā, pateicoties augstākiem eksporta rādītājiem uz Ķīnu un Eiropu, šogad tirgus celulozes ražošanas apjomi palielinājās par 2,6%.

Japānā zāģmateriālu imports 2014.gada 1.ceturksnī attiecībā pret 2013.gada 1.ceturksnī ievesto apjomu samazinājās par 4%, sasniedzot zemāko dotā ceturkšņa rādītāju kopš 2010.gada. Ķīnā zāģmateriālu importu negatīvi ietekmēja ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanās, kas atsaucās uz būvniecības nozari. Visvairāk zāģmateriālu imports Ķīnā samazinājās no Kanādas, kamēr Krievijas zāģmateriālu ražotāji piegādes apjomus spējuši saglabāt visumā nemainīgus. Jauna tendence kopš globālās finanšu krīzes 2008.gadā zāģmateriālu rūpniecībā šogad iezīmējās ASV. Ja laika periodā no 2009. līdz 2013.gadam zāģmateriālu ražošanas apjomi ASV ar katru gadu pieauga, tad 2014.gada sākumā tie saruka. No Kanādas zāģmateriālu eksports 2014.gada 1.ceturksnī samazinājās uz visiem tirgiem, izņemot ASV. Visstraujāk ceturkšņa laikā eksports samazinājās uz Ķīnu (-22%) un  Japānu (-32%).

Somijas zāģmateriālu rūpniecībā aizvadītais gads noslēgts pozitīvi, saražoto zāģmateriālu kopējam apjomam pārsniedzot 10 miljonus kubikmetru, kas ir augstākais rādītājs pēdējo piecu gadu laikā. 2014.gadā šī pozitīvā tendence turpinājusies – pateicoties lielākam eksportam uz Franciju, Vāciju un Alžīriju 1.ceturksnī no Somijas eksportēts par 5% vairāk zāģmateriālu nekā gadu iepriekš.

Pieprasījumam pēc koksnes granulām kā kurināmā Eiropas tirgū nemazinoties, Ziemeļamerikā arvien jaunu granulu rūpnīcu būvniecība šogad turpinās. 2013.gada 4.ceturksnī kurināmo koksnes granulu eksports no šī kontinenta sasniedza jaunu rekordu, kopējam gada laikā izvestajam apjomam pārsniedzot 2012.gadā iespēto par gandrīz 50%. Pēdējo divu gadu laikā sevišķi strauji audzis granulu imports Dienvidkorejā, kur biokurināmais piegādāts galvenokārt no Vjetnamas un Kanādas.

 

Raksts: “The Global Forest Industry in the 1Q/2014”, Wood Resources International, publ. 03.06.2014

Avots: http://www.eurolignum.com/news.php

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *