Meža nozares reputācija balstās uz līderu pleciem

Meža nozares reputācija balstās uz dažu lielāko uzņēmumu pleciem; sabiedrība uz nozari raugās ar atšķirīgu izpratni. Tāds secinājums rodas par viena no Latvijas eksporta balstiem – meža nozares – sniegumu šā gada reputācijas topā. Lai arī nozari vērtējumā pārstāv tikai nozares līderi teju visās jomās – AS Latvijas valsts meži un AS Latvijas Finieris -, nozarē kopumā darbojas vairāk nekā 3000 uzņēmumu. Pēc līderu snieguma nosaka visas nozares reputāciju. Jārēķinās, ka uzņēmumiem var būt vairāki parametri, pēc kuriem tie savā starpā atšķiras, piemēram, kā tos vērtē ārvalstu produkcijas pircēji, kā tos vērtē nozares un arī citu nozaru uzņēmēji, sabiedrība un varbūt pat politiķi.

„Meža nozares uzņēmumi ir vērsti uz savu izstrādājumu eksportu, un tie, protams, nevar sacensties ar cilvēku ikdienā izmantotajiem produktiem un pakalpojumiem, tāpēc to kopējā atpazīstamība būs zemāka nekā, piemēram, pārtikas, telekomunikācijas, finanšu sektorā strādājošajiem,” secina Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. Viņš atzīst, ka nozares reputācija vairāk balstās uz Latvijas lielākā mežsaimniecības un kokrūpniecības uzņēmuma darbību un atpazīstamību, kaut arī nozarē ir daudz uzņēmumu, kuri ir labi pazīstami kā konkrētā apvidū, taču ne vairāk. „Nedaudz jūtos pārsteigts par to, ka tikai divi uzņēmumi bijuši cienīgi iekļūt reputācijas topā, jo daudzi meža nozares uzņēmumi piedalās dažādās aktivitātēs Latvijā, sniedz atbalstu kultūras un izglītības pasākumiem, kā arī ir vairāku nozīmīgu pasākumu mecenāti,” saka K. Klauss.

Gan K. Klauss, gan citi aptaujātie norāda, ka uzņēmumu reputācija ir svarīgs faktors sekmīgas darbības ilgtspējai. Reputāciju var pazaudēt ļoti ātri, bet atgūt ir grūti, tam vajadzīgi gadi. Vienlaikus tiek norādīts, ka var pastāvēt liela atšķirība starp pašu nozares uzņēmēju viedokli un sabiedrības daļas viedokli par reputāciju. Tiesa, nav domstarpību par to, ka visaugstākā reputācija ir abiem topā pārstāvētajiem uzņēmumiem.

Lai arī šogad veidotajā nozaru reputācijas topā meža nozare savu līderpozīciju zaudējusi, piedzīvojot kritumu par divām vietām un ierindojoties trešajā vietā, aizvadītais gads kopumā šajā nozarē noslēgts veiksmīgi. Eksporta kopējā vērtība augusi par 10%, sasniedzot 1,704 miljonus eiro un importa vērtība – par 17,9%, kas liecina par turpmāko tirgus izaugsmi nākotnē un iespējamu nozares atgriešanos topa līderpozīcijā.

Svinīga desmitā Uzņēmumu Reputācijas Topa apbalvošanas ceremonija, kurā tika paziņoti 2014. gada uzņēmumi ar augstāko reputāciju un desmitgades reputācijas līderi, notika 17. jūnijā Latvijas Nacionālajā operā.

 

Raksts: “Uz līderu pleciem”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 18.06.2014

Avots: Žurnāls Uzņēmumu Reputācijas Tops, 2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *