Skola, kuras mēbeļu galdnieku specialitātē audzēkņu nekad nav trūcis

Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums šogad svin 25. jubileju. Šo gadu gaitā skola lēni, bet mērķtiecīgi attīstījusi un papildinājusi studiju programmu klāstu, vairojusi audzēkņu un skolotāju skaitu. “Šobrīd pie mums mācās vairāk nekā 500 bērnu, taču tas sasniegts soli pa solim,” atzīst skolas direktore Dace Cine. “Sākām ar četrām izglītības programmām, tagad to ir 14. Sākām ar galdniekiem, tagad četrgadīgā programmā gatavojam mēbeļu galdniekus.” Ieguldītais darbs novērtēts, un skola ieguvusi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) profesionālās izglītības kompetences centra statusu, kas nu ļauj nosaukumā ar lepnumu nest tehnikuma vārdu.

Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums atrodas vēsturiskajā Kuldīgas centrā. Skolas ēka celta 1879. gadā un prasīties prasās pēc kārtīgas renovācijas. Arī kokapstrādes darbnīcas iespiestas šaurās telpās nelielā. Toties iekšā stāv 2004. gadā par Eiropas Kohēzijas fonda līdzekļiem iegādāta CNC apstrādes iekārta – Kuldīgas skola pagaidām ir vienīgā Latvijā, kas var lepoties ar šādu aprīkojumu. Vienlaicīgi tolaik uzsākta arī tālmācības platforma ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Meža fakultāti, savukārt skolas datorklase sasaistīta ar CNC iekārtu, ļaujot skolēniem ar kameru palīdzību attālināti vērot, kas notiek ‘lācītim vēderā’.

Ieguldītā darba rezultātā skola var lepoties, ka mēbeļu galdnieku programma jauniešu vidū ir pieprasīta. Šobrīd pilnas grupas ir visos četros kursos, un uz piesardzīgo jautājumu, vai septembrī izdosies nokomplektēt pirmo kursu, atšķirībā no daudzu citu Latvijas profesionālo skolu pārstāvjiem Renārs Sakne atbild pārliecinoši: “Es domāju, ka būs!” Aprīlī rīkotajās atvērto durvju dienās par mēbeļu galdnieka un galdnieka palīga izglītības programmām bijusi vēl nepieredzēta interese. “Agrāk uz galdniekiem atnāca 2-3 cilvēki, un mēs nokomplektējām pirmo kursu, bet šogad atnāca vairāki desmiti,” stāsta arodapmācības skolotājs un neslēpj, ka skola daudz ieguvusi, pateicoties tehnikuma statusam. Paralēli mēbeļu galdnieka diplomam sekmīgie skolas absolventi iegūst arī CNC operatora sertifikātu, kas paver labi apmaksāta darba iespējas kokapstrādes nozarē. “Pie mums vēršas darba devēji no visas Kurzemes, arī Rīgas. Tie, kam mācībās labāk veicies un interesē šāds darbs, kļūst par CNC apstrādes operatoriem. Arī pārējiem ir ļoti plašs darba spektrs – Kuldīgas apkārtnē vien ir desmit laba līmeņa mēbeļu galdniecības un vairākas logu brusu ražotnes. Protams, daļai vecāki ir ārzemēs, un viņi pēc skolas beigšanas pamet Latviju,” par absolventu turpmākajām gaitām stāsta Renārs Sakne.

Pie sasniegtā skola apstāties negrasās. Sadarbībā ar Cēsu Profesionālo vidusskolu un Rīgas Amatniecības vidusskolu top jauna izglītības programma, kurā būs iespējams apgūt materiāldizaina specialitāti. Tāds ir nozares pieprasījums. “Uzņēmumiem nepieciešami 3. līmeņa speciālisti, kas mēbeļu ražošanas uzņēmumos spētu komunicēt ar klientu, pieņemt pasūtījumus un piedāvāt mūsdienīgus materiālus,” uzsver Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācijas izpilddirektors Jānis Mārciņš. Ja viss izdosies kā iecerēts, pirmais kurss jaunajā programmā tiks uzņemts jau šogad septembrī. Tāpat skola aktīvi iesaistījusies IZM virzītajā duālās apmācības projektā. Saistībā ar kokapstrādes izglītību Kuldīgā pavisam nesen izskanējusi ideja par vēl kādu projektu. Runa ir par Latvijas Mākslas akadēmijas plāniem Kuldīgā veidot savu filiāli, kurā tiktu izveidotas daudzpusīgi aprīkotas kokapstrādes, metālapstrādes un stikla apstrādes darbnīcas. Tajās būtu iespējams apgūt augstāko dizaina izglītību ar novirzieniem dažādās tautsaimniecības jomās, tostarp kokapstrādē.

 

Raksts: “Tehnikums, kas piesaista audzēkņus”, Pauls Beķeris, publ. Maijs/2014

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks”, Nr. 5 (165)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *