Pasaules mēbeļu tirgus apskats: tendences 2013.gadā un prognozes 2014.gadam

Pasaulē saražoto mēbeļu kopējā vērtība 2013.gadā sasniedza aptuveni 437 miljardus ASV dolāru. Tas ir divkārt vairāk nekā pirms desmit gadiem. Šāds vērtējums sniegts Itālijas mēbeļu tirgus pētījumu institūta „CSIL” jaunākajā publikācijā „World Furniture Outlook for 2014″, kas aptver tirgus analīzi 70 nozīmīgākajās mēbeļu ražotājvalstīs.

Lai gan izaugsme mēbeļu rūpniecībā finanšu krīzes periodā samazinājās, kā norāda eksperti, tā joprojām turpinās. Visi galvenie pieprasījuma faktori globālā mērogā uzrāda pozitīvu tendenci, ko apstiprina arī ražošanas apjomu kāpums 2014.gada 1.ceturksnī. Eiropas Savienībā mēbeļu ražošanas apjomu pieaugumu šajā laika periodā sekmējušas galvenokārt pozitīvas tendences Itālijā, Vācijā un Polijā, kas ir trīs vadošās mēbeļu ražotājvalstis Eiropā. Tā kā pašmāju tirgus ir ļoti vājš un nekādas pazīmes neliecina par situācijas uzlabošanos, Itālijas mēbeļu ražotāji šobrīd koncentrējušies uz konkurētspējas nostiprināšanu ārvalstu tirgos. Arī Vācijā, līdzīgi kā Itālijā, mēbeļu ražošanas apjomi, pēc samazinājuma aizvadītajā gadā, šogad palielinājušies. Lai arī konkurence no Polijas un Ķīnas ražotāju puses šogad kļuvusi sīvāka un eksports nedaudz samazinājies, to, līdz ar aktīvāku māju būvniecību, kompensē lielāks pieprasījums pašmāju tirgū. Polijā mēbeļu ražošanas apjomi kopš 2012.gada 1.ceturkšņa palielinājušies par 25%, ko sekmējušas vērienīgas investīcijas mēbeļu rūpniecībā, izdevīgs ģeogrāfiskais stāvoklis un attīstīts pašmāju tirgus. Pozitīvo tendenču attīstību Polijā sekmēs ikgadējas IKEA investīcijas 1 miljarda eiro apmērā jaunu mēbeļu ražotņu izveidē, par ko šā gada maijā ziņojis Polijas Ekonomikas ministrs Janušs Pehocinskis (Janusz Piechociński). Pateicoties lielākām investīcijām mēbeļu rūpniecībā, eksporta apjomi šogad būtiski auguši arī Lietuvā, Rumānijā un Igaunijā. Zviedrijas pozīcijas, kas līdz šim ES mērogā ir bijusi ceturtā lielākā mēbeļu eksportētājvalsts, šogad apdraud Dānija, kur mēbeļu rūpniecība pēc krīzes sākusi atjaunoties. Zviedrijas mēbeļu tirgū pārmaiņas diktē koncerna IKEA darbība, kura apgrozījums 2013.gadā sasniedza 27,9 miljardus eiro. Tādējādi eksporta samazinājums daļēji skaidrojams ar vairāku IKEA ražotņu pārcelšanu uz Austrumeiropu.

Mēbeļu tirdzniecības apjomu kāpums pasaules mērogā tika pārtraukta 2009.gadā, kad tie saruka par kopumā 19% līdz 94 miljardiem dolāru. Pozitīvas tendences iezīmējās 2010.gadā, kad tirdzniecības apjomi pieauga līdz 106 miljardiem. 2011.gadā ar 117 miljardiem dolāru tika sasniegts pirmskrīzes līmenis. Kopš tā laika tirdzniecības apjomi pasaules mēbeļu tirgū pakāpeniski auguši, 2013.gadā sasniedzot 124 miljardus dolāru. 2014.gadā, saskaņā ar CSIL ekspertu prognozēm, šis rādītājs pieaugs līdz 128 miljardiem dolāru.

Vadošās mēbeļu importētājvalstis 2013.gadā bija ASV, Vācija, Francija, Lielbritānija un Kanāda, savukārt eksportētājvalstis – Ķīna, Vācija, Itālija, Polija un ASV. Pēc krasa mēbeļu importa apjomu samazinājuma finanšu krīzes periodā, 2013.gadā pirmskrīzes līmenis pārsniegts ASV un Kanādā. Tikmēr Eiropā šajā tirgus segmentā atjaunošanās norit krietni lēnākos tempos. Arī prognozes attiecībā uz mēbeļu patēriņa pieaugumu šogad Rietumeiropā ir salīdzinoši pesimistiskākas – tikai par aptuveni 0,5%, kamēr pasaulē kopumā – par 3,3%. Sadalījumā reģioniem mērens mēbeļu patēriņa kāpums 2014.gadā prognozēts Austrumeiropā/Krievijā (+2,4%), Ziemeļamerikā (+2%) un Dienvidamerikā (+2,75%). Savukārt vislielākais mēbeļu patēriņa kāpums šogad sagaidāms Tuvajos Austrumos un Āfrikā (+3,9%) un Āzijas – Klusā okeāna reģionā (+5,2%). Lai arī pieauguma tempi jaunattīstības (emerging) tirgos ir daudz lielāki, augstāku ienākumu valstīs, kā atzīmē eksperti, mēbeļu iegādei patērētāji joprojām tērē vidēji piecas reizes vairāk nekā patērētāji valstīs ar vidēju un zemu ienākumu līmeni.

Starptautiskās mēbeļu tirdzniecības apjomi auguši galvenokārt saistībā ar globalizācijas procesiem – mainoties mēbeļu ražotņu izvietojumam un gala produkcijas patēriņa ģeogrāfijai, ko ietekmējuši tādi faktori kā energotaupība, vides aizsardzība, racionālāka izejmateriālu izmantošana un tehnoloģiju attīstība.

 

Raksts: “World furniture production doubles in last decade”, ITTO Market Information Service, publ. 01.07.2014

Avots: http://www.lifeforestry.com/fileadmin/template/main/pdf/itto/ITTO-Report-1406-16-30.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *