Medniekus aicina rīkoties īpaši atbildīgi cūku mēra uzliesmojuma laikā

Galvenais Āfrikas un Klasiskā cūku mēra izplatītājs ir slimās cūkas un cūkas, kuras nēsā vīrusu. Slimības izplatās kontakta ceļā, cūkām saskaroties ar inficētu barību, piesārņotu ūdeni, cūkgaļu un to saturošiem produktiem, inventāru, apģērbu, autotransportu. Ņemot vērā, ka tieši cilvēkam ir ļoti svarīga loma slimību pārnešanā, Latvijas Mednieku savienība (LMS) pievienojas Pārtikas Veterinārā dienesta (PVD) ieteikumiem un aicina visus Latvijas medniekus Āfrikas un Klasiskā cūku mēra uzliesmojuma laikā rīkoties īpaši atbildīgi.

Lai neradītu risku tālākai vīrusa izplatībai LMS aicina medniekus nedoties medībās uz ārkārtējās situācijas izsludināto teritoriju, kā arī no šīs teritorijas neizvest un nepirkt meža cūku gaļu vai tās izstrādājumus. LMS aicina medniekus ievērot PVD norādījumus:

  • neatstāt mežā medījumu blakusproduktus (iekšējos orgānus un ādas);
  • mazgāt un dezinficēt medību aprīkojumu, apavus, apģērbu un autotransportu;
  • neizbarot medījumu blakusproduktus un atliekas mājdzīvniekiem;
  • neveikt medījumu pirmapstrādi un uzglabāšanu lauksaimniecības dzīvnieku novietnēs;
  • lietot pārtikā tikai termiski apstrādātu meža cūkas gaļu!

LMS valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis uzsver, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama un ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. “Lai izkļūtu no šīs sarežģītās situācijas un samazinātu cūku mēra izplatības riskus, ikvienam medniekam jārīkojas īpaši atbildīgi. Pastāv augsts risks, ka, neievērojot higiēnas noteikumus un pārējos PVD norādījumus, tieši cilvēks būs tas, kurš slimības ierosinātājus ar mednieka apģērbu, aprīkojumu vai citādā veidā var pārnest tālāk,” skaidro J.Baumanis un aicina šo tēmu un rekomendācijas apspriest visos Latvijas medību kolektīvos un atbilstoši rīkoties. “Situāciju vēl sarežģītāku veido informācijas trūkums ne tikai to iedzīvotāju un mednieku, kas dzīvo un medī ārkārtējās situācijas noteiktajās teritorijās, bet arī pārējo mednieku vidū. LMS jau šobrīd aktīvi iesaistās un informē mednieku sabiedrību par aktualitātēm cūku mēra jomā. ”

LMS atgādina, ja meža cūka tiek nomedīta vai atrasta Āfrikas un Klasiskā cūku mēra karantīnas teritorijā, medniekiem obligāti jāsazinās ar PVD vai veterinārārstu, kurš ņem laboratoriskos paraugus izmeklēšanai. Tālākos norādījumus par vēlamo rīcību sniegs PVD speciālists vai veterinārārsts.

 

Raksts: “Aicinām medniekus rīkoties īpaši atbildīgi cūku mēra uzliesmojuma laikā”, Biedrība “Latvijas Mednieku savienība”, publ. 08.07.2014

Avots: http://www.lms.org.lv/jaunumi/aicinam-medniekus-rikoties-ipasi-atbildigi-cuku-mera-uzliesmojuma-laika/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *