Šā gada 1.pusgadā apstrādes rūpniecības uzrāda pozitīvu ražošanas kāpumu

Apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjomi šī gada jūnijā bija par 2,2 % lielāki nekā pirms gada (pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem). Taču pusgadā kopumā ražošanas apjomi ir par 0,6 % lielāki, salīdzinot ar pagājušā gada janvāri – jūniju. Nozares izaugsmi lielā mērā sekmēja ekonomisko aktivitāšu pieaugums iekšējā tirgū. Vienlaikus atsevišķus apstrādes rūpniecības uzņēmumus negatīvi ietekmē konflikts Ukrainā un ekonomikas lejupslīde Krievijā. Jūnijā vairumā apstrādes rūpniecības apakšnozarēs saglabājās šī gada iepriekšējos mēnešos vērojamās tendences. Lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs – pārtikas ražošanā un kokapstrādē – turpinājās stabila izaugsme un jūnijā saražotās produkcijas apjomi šajās nozarēs bija attiecīgi par 2,3 % un 10,8 % lielāki nekā pirms gada. Šo nozaru pieaugums deva būtisku ieguldījumu kopējā apstrādes rūpniecības izaugsmē. Jūnijā gada griezumā straujākie ražošanas apjomu pieauguma tempi bija vērojami datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā (kāpums par 68 %). Ķīmiskās rūpniecības nozarē ražošanas apjomi šajā pašā laikā pieauga par 63 %. Vērā ņemams ražošanas apjomu kāpums jūnijā bija arī mēbeļu ražošanā.

Vienlaikus jāatzīmē, ka dažās apstrādes rūpniecības nozarēs situācija nav tik pozitīva. AS „Liepājas metalurgs” darbības pārtraukšana joprojām būtiski ietekmē metālu ražošanas nozari, kurā jūnijā fiksēts kārtējais ražošanas apjomu kritums gada griezumā. Arī apģērbu un tekstilizstrādājumu ražošanā produkcijas apjomi šogad būtiski atpaliek no pagājušā gada līmeņa. Tāpat ražošanas apjomu samazinājums jūnijā bija vērojams elektrisko iekārtu ražošanā.

Vērtējot apstrādes rūpniecības perspektīvas, jāsecina, ka pastāv liela nenoteiktība saistībā ar sankcijām pret Krievijas ekonomiku un atbilstoši iespējamām pretsankcijām no Krievijas puses, kas varētu skart arī Latvijas ekonomiku.

 

Preses relīze: „Apstrādes rūpniecības produkcijas apjomi 1.pusgadā palielinājās par 0.6%”, LR Ekonomikas ministrija, publ. 04.08.2014

Avots: www.em.gov.lv

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *