Koka māju ražotāji plāno palielināt apgrozījumu uz Vāciju, Zviedriju un Japānu

Par koka māju ražotāju tirgus diversificēšanu un nākotnes plāniem stāsta Latvijas Koka būvniecības klastera izpilddirektors Gatis Zamurs. Latvijas Koka būvniecības klastera uzņēmumi cer jau nākamgad apgūt Vācijas un Japānas tirgu, kā arī centīsies palielināt eksporta apjomus uz Zviedriju, kur līdz šim tiek pārdots niecīgs skaits Latvijā ražoto koka māju. Patlaban 56% no nozares kopējā eksporta nonāk Norvēģijā, lai gan šis tirgus ir drošs un stabils, kā arī pieprasījums nesamazinās, tomēr risku diversificēšanai klasteris mērķtiecīgi meklē jaunus tirgus. Gada laikā uz Norvēģiju tiek piegādātas koka mājas aptuveni 28 milj.eiro vērtībā. Tāpat tuvākā gada laikā plānots attīstīt eksportu uz Franciju un palielināt to uz Angliju, kur jau patlaban ir labas iestrādes.

Klastera uzņēmumi strādā ar dzīvojamām vienģimeņu mājām, rindu mājām, ideālā variantā – ciematiem. Pārsvarā tās ir privātmājas, ciemati veido nelielu daļu no kopējā apjoma, un tieši privātmājas ir tas sektors, kurā koks un koka būvniecība tiek visvairāk novērtēti. Kopumā klastera uzņēmumi Norvēģijā jau varētu būt uzbūvējuši vairākus tūkstošus privātmāju.

Latvijas Koka būvniecības klastera biedru vidū šobrīd ir koka māju ražotāji, izglītības un pētniecības iestādes un saistītie uzņēmumi, biedru skaits šobrīd sasniedz 34. Klastera izveides mērķis ir veicināt nozares uzņēmumu sadarbību, attīstot ražošanas un eksporta tirgu potenciālu. Klasteris ir uz biznesu vērsta apvienība, kas par prioritātēm ir noteicis uzņēmumu attīstību, jaunu tirgu apgūšanu un esošo tirgu paplašināšanu.

Šogad Latvijā jau ir viesojušās tirdzniecības misijas no Vācijas un Zviedrijas, bet Zamurs pats pavasarī apmeklējis Japānu, konstatējot, ka Japāna varētu būt ļoti perspektīvs tirgus Latvijā ražotām frēzbaļķu guļbūvēm. Vēl kā potenciālie koka māju ražotāju noieti tirgi var būt arī Zviedrija, Francija, Anglija. Koka māju būvniecības bizness ir samērā lēns, un, tā kā šogad Latvijā viesojās tirdzniecības misijas, tad tikai nākamgad būs iespējams atbildēt, kā šajos jaunajos tirgos veicas.

 

Raksts: “Koka māju ražotāji mērķē uz Vācijas, Zviedrijas un Japānas tirgu”, Biznesa ziņu portāls “Nozare.lv”, publ. 12.08.2014

Visu interviju lasiet aģentūras LETA sadaļā LETA+ un biznesa portāla “Nozare.lv” sadaļā “Viedokļi, intervijas”.

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *