Somijas meža nozares lēnā izaugsme sekmē jaunas investīcijas plūsmas

Šā ga pirmajā pusgadā kopējie koksnes produkcijas ražošanas apjomi Somijā nedaudz pieauguši salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn. Savukārt meža nozares eksporta vērtība šā gada piecos mēnešos pieaugusi vien par 1,6%. Eiropas ekonomikas nestabilitāte atstāj zināmu ietekmi ne tikai uz meža nozares produktu eksporta konkurētspēju, bet arī uz nodarbinātību un labklājības līmeni valstī. Meža nozarei jāmeklē jaunas attīstības iespējas no bioekonomiskā skatapunkta. Lielākās investīcijas 1,5 miljrd. eiro vērtībā meža nozares konkurētspējas uzlabošanā plāno veikt Somijā. Esošām investīcijām būtu jāveicina uz konkurētspēju veicinošu likumdošanas veidošanos un uz ilgtermiņa rūpniecības īstenošanu. Esošie papildus slogi negatīvi ietekmē konkurenci nozarē, kad valda neskaidrībā tirgos un tautsaimniecībā kopumā, kā arī nedod pietiekamu stimulu ieguldījumu veikšanai.

Papīra nozares ražošanas apjomi š.g. pirmajā pusē saglabājušies gandrīz nemainīgi, t.i. saražojot kopumā 5,2 milj.tonnu papīra un kartona izstrādājumus. Žurnāl- un avīžpapīru ražošanas apjomi turpinās samazināties šajā laika periodā, taču kartona un citu papīra izstrādājumu apjomi palielinās. Kopumā poligrāfijas (drukāto mediju) papīrs tika saražots 3,1 milj.tonnu apjomā, kas ir par 1,3% mazāk nekā pērn. Tas ir saistīts ar drukāto papīra patēriņa samazināšanos Eiropā. Savukārt kartona izstrādājumus saražoja 1,5 milj.tonnu apjomā, kas ir 0,5% vairāk nekā pērn attiecīgajā laika periodā. Pirmajā pusgadā celuloze tika saražota 3,5 milj.tonnu apjomā. Lai gan šās produkcijas ražošanas apjoms krities, taču to eksporta apjoms palielinās vairāk nekā pieciem procentiem.

Eiropas ekonomiskā nenoteiktība ietekmē arī zāģmateriālu pieprasījumu. Somijā pirmajā pusgadā saražoja 5,7 milj.m3 zāģmateriālus, kas par 4% vairāk nekā attiecīgajā laika periodā pērn. Šā gada piecos mēnešos zāģmateriālu eksporta kāpums bijis salīdzinoši straujš, t.i. pieaudzis par 9%. Produkcijas pieprasījums Āzijas tirgos arī ir nostabilizējies. Savukārt iekšzemes pieprasījuma lēno izaugsmi ietekmē zemā aktivitāte būvniecības nozarē. Saplākšņa ražošana apjoms ir 600 tūkst.m3, kas ir par 9% vairāk nekā pērn, kur lielākā daļa saražotā produkcija tiek eksportēta uz Eiropu. Kokmateriālu pārdošanas apjomi šā gada pirmajā pusgadā ir stabili, savukārt iepirkšanas apjomi nedaudz kāpuši, t.i. par 4% vairāk nekā pērn.

 

Raksts “Forest industry in January – June 2014: Total production increased slightly – growth being sought from the bioeconomy”, Finnish Forest Industries Federatio, publ. 11.08.2014

Avots: www.forestindustries.fi

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *