Austrija: koksnes šķeldu pārdošanas cenas turpina pazemināties

Austrijas celulozes ražotāji jaunajās sarunās par šķeldu piegādēm 3.ceturksnī panākuši, ka kokzāģētavas koksnes atlikumu pārdošanas cenas pazemina vēl par 4 – 12%. Respektīvi, ja 2.ceturksnī saskaņā ar noslēgtajiem piegādes līgumiem berkubikmetrs sausu šķeldu to pārstrādātājiem pārdots par 14 – 16 eiro un atsevišķos gadījumos par 17 eiro (pie zāģētavas), tad 3.ceturksnī šī cena pazemināta līdz 13,50 – 15 eiro par berkubikmetru (98 – 105 eiro par tonnu). Celulozes ražotāji savu nostāju pazemināt šķeldu pārdošanas cenas līdz spot tirgū esošajām cenām pauda jau jūnija sākumā. Turklāt plātņu ražotāji vēlējušies panākt vēl lielāku cenu pazeminājumu.

Cenu samazinājums saistīts ar lielāku šķeldu piedāvājumu tirgū pēc tam, kad maijā, līdz ar  koksnes pārstrādes apjomu samazinājumu kokzāģētavās, arī koksnes atlikumu piedāvājums attiecīgi kļuva mazāks. Jūlija otrajā pusē šķeldu realizācijas iespējas atkal pasliktinājušās, jo sevišķi Austrijas dienvidos. Tas daļēji saistīts ar koksnes plātņu un celulozes ražošanas rūpnīcu slēgšanu Itālijā un attiecīgi krietni mazāku pieprasījumu pēc šo produktu ražošanas izejmateriāliem.

Pretēji salīdzinoši straujajam cenu kritumam šķeldu segmentā, zāģskaidu segmentā jaunajos darījumos lielākoties pazeminājušās tikai augstākās cenas, tādējādi šo koksnes atlikumu vidējais cenu līmenis jūlija otrajā pusē bija 10 – 11,50 eiro par berkubikmetru. Jūnijā mazāki zāģskaidu piegādes apjomi plātņu ražotājiem daļēji skaidroti ar lielāku pieprasījumu kurināmo granulu rūpniecībā. Taču plātņu ražotāji noskaņoti optimistiski un prognozē, ka ar septembri zāģskaidu piedāvājums atkal kļūs lielāks.

 

Raksts: “Austria: Prices for wood chips decline further”, EUWID, publ. 23.07.2014

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.30/2014)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *