Liekti līmēto mēbeļu ražotnes “Kvist” produkcijas apjoms aug par 25-30% gadā

Pēc ražotnes iegādes sākumā tika izmantota vien trešā daļu telpu, taču šobrīd tajās visās notiek ražošana vai arī tās tiek sagatavotas šim nolūkam, sarunā ar DB akcentē SIA Kvist valdes loceklis Mihaels Kvists. Pērn uzņēmuma apgrozījums sasniedza 6,24 milj. eiro, un šogad tiek plānots pieaugums teju par trešdaļu.

Jau ziņots, ka bijušo Sāgas grupas mēbeļu ražotni Laiko Mālpilī Dānijas kompānija AS Kvist Industries iegādājās no Swedbank 2011. gada nogalē. Dāņi atjaunoja ražotnes darbību 2012. gada aprīlī, ieguldot tajā 3 miljonus eiro, plānodami investēt vēl vismaz 2 – 3 miljonus eiro. Uzņēmumam ir izdevies īstenot savas ieceres, jo, pēc M. Kvista teiktā, Kvist Industries grupa kopumā turpina ieguldīt ap vienu miljonu eiro gadā, lielākoties – Latvijā. Divarpus gadu darbības laikā darbinieku skaits pieaudzis no 50 līdz 250. Kvist investē gan pašu līdzekļus, gan bankas naudu, jo kopš ražotnes iegādes izveidojušās labas attiecības ar Swedbank. Tā kā pēdējā laikā bijis nepieciešams nodrošināt strauju attīstību, piesaistīts investors – kāds Kopenghāgenas investīciju fonds, kas iegādājies trešdaļu Kvist Industries akciju. Tas garantējot arī zināmu stabilitāti klientu acīs.

Lielā pasūtījumu apjoma dēļ nepieciešamo finieri Kvist pašlaik iepērk gan Latvijā, gan ārvalstīs. Taču, ja piegādātāji vēlētos palielināt cenas, ražotnē finieri jebkurā brīdī var izgatavot paši, jo ir nepieciešamās lobmašīnas un žāvētavas. Septembra sākumā plānots pabeigt jaunā ceha iekārtošanu, tad Kvist jaudas palielināsies par trešdaļu.

2008. un 2009. gada finanšu krīze gan bijis trieciens arī Kvist Industries, taču kopš 2010. un jo īpaši 2011. gada izdevies strauji palielināt apgrozījumu; pašlaik pieaugums veido 25-30% gadā. Tiesa, apgrozījums pagaidām vēl nesasniedz pirmskrīzes apjomus. Šogad tas grupas ietvaros tiek prognozēts ap 30 milj. eiro.

Kvist produkcijas klāstā divas trešdaļas ir mājas mēbeles, bet viena trešdaļa – mēbeles sabiedriskām celtnēm, kuru būvniecības apturēšana vai palēnināšanās jūtami atspoguļojusies grupas apgrozījumā. Kopš ražotnes iegādes daži no Kvist klientiem – mēbeļu pasūtītājiem – kāpinājuši pasūtījumu apjomus, un tas atspoguļojas arī Latvijas uzņēma darbībā. Kvist pozīcijas salīdzinājumā ar konkurentiem stiprākas dara tas, ka grupa Ziemeļeiropas tirgū ir pazīstama, uzskata 
M. Kvists. Pēdējos gados daudzas Rietumeiropas kompānijas pārceļ savas ražotnes vai loģistikas centrus uz Austrumeiropu, un, piemēram, norvēģiem, kas darbību pārceļ uz Igauniju vai Poliju, ir loģiski par sadarbības partneri (mēbeļu vai to detaļu piegādātāju) izvēlēties Kvist, kura darbības stils viņiem esot pazīstams. Arī tas, ka Kvist spēj piedāvāt gan masīvkoka, gan liekti līmētās mēbeles un to detaļas, ir viens no plusiem salīdzinājumā ar konkurentiem. Šobrīd Kvist mēbeļu pasūtītāju sarakstā ir tādi zīmoli kā dāņu Fritz Hansen, zviedru Materia, kā arī jauns skandināvu zīmols Muuto. Pēdējā laikā izveidojusies laba sadarbība arī ar norvēģu un somu kompānijām. Sākumā Latvijā ražoti arī salīdzinoši lēti izstrādājumi, bet šobrīd sadarbība notiek pamatā ar dārgā gala mēbeļu ražotājiem, tostarp no Vācijas. Savukārt ASV ieņem salīdzinoši nelielu tirgus daļu.

 

Raksts: “Kvist turpina ieguldīt miljons eiro gadā”, Egons Mudulis, Dienas Bizness, publ. 28.08.2014

Avots: http://www.db.lv/razosana/kvist-turpina-ieguldit-miljons-eiro-gada-419436

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *