Pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem skujkoku zāģmateriāliem pazeminājies

Saistībā ar vājo pieprasījumu vasaras atvaļinājumu periodā, Baltijas valstīs ražoto skujkoku zāģmateriālu pārdošanas cenas nozīmīgākajos eksporta tirgos Eiropā un ārpus tās trešajā ceturksnī pazeminājās par vidēji 5 €/m3 salīdzinājumā ar cenu līmeni otrajā ceturksnī. Tie ražotāji, kuriem jūnijā bija izdevies paaugstināt zāģmateriālu pārdošanas cenas, augustā bija spiesti atkal tās samazināt (pat par 10 €/m3). Visvairāk cenu samazinājums noticis egles zāģmateriālu segmentā, kamēr priedes sortimentu cenas pazeminājušās tikai minimāli. Zāģētavu pārstāvji pieņem, ka līdz septembra beigām pārdošanas apjomiem samazināties nevajadzētu, jo zināma daļa pircēju steidz atjaunot samazinājušos uzkrājumus, taču pēc tam – gada pēdējā ceturksnī -, sezonālā faktora ietekmē tirdzniecība, visticamāk, kļūs gausāka. Taču kopumā zāģmateriālu pārdošanas apjomi un cenas salīdzinājumā ar pagājušo gadu turpinājuši pieaugt.

Centrāleiropā pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem, pēc ražotāju sniegtās informācijas, kopš jūlija sākuma ir vājš. Tostarp Vācijā neapmierinoši tirdzniecības rādītāji vērojami jau pāris mēnešus. Otrajā ceturksnī samazinājušies arī pārdošanas apjomi Beļģijā un Nīderlandē. Savukārt trešajā ceturksnī pasliktinājušies arī tirdzniecības apstākļi Lielbritānijā, kur gada pirmajā pusē bija vērojama augsta aktivitāte no Skandināvijas un Austrumeiropas zāģmateriālu ražotāju puses. Izveidojoties uzkrājumiem, šeit importētāji kopš jūlija veic pasūtījumus tikai minimālos apjomos. Saistībā ar Ramadānu pieprasījums samazinājies arī Ziemeļāfrikā un arābu valstīs. Pēc intensīva zāģmateriālu importa pirmajā pusgadā no Skandināvijas un Baltijas valstīm, Ēģiptes tirgū pircēji šobrīd jaunus iepirkumus veikt nesteidzas. Lai iegūtu pasūtījumus, Baltijas valstu ražotāji jaunajos darījumos skujkoku zāģmateriālu pārdošanas cenas pazeminājuši par aptuveni 10 USD/m3. Japānā zāģmateriālu pārdošanas apstākļi kā nelabvēlīgi raksturoti jau kopš aizvadītā gada. Sezonālā faktora ietekmē uz gada beigām šajā valstī sagaidāms vēl lielāks pieprasījuma samazinājums.

Pašmāju tirgos pieprasījums pēc skujkoku dēļiem ēvelētās produkcijas ražošanai gada pirmajā pusē bija apmierinošs. Par labu pirktspēju, sevišķi Igaunijā un Latvijā, šajā laika periodā ziņojuši arī Krievijas zāģmateriālu ražotāji. Situācija tirgū mainījās jūlijā, kad daudzas kokzāģētavas pārtrauca ražošanu uz 2 – 3 nedēļām. Saistībā ar šo aspektu nedaudz pazeminājās arī zāģbaļķu pārdošanas cenas, kas pēc pašu ražotāju teiktā gan nav bijis pietiekami, lai kompensētu zāģmateriālu cenu samazinājumu. Pašmāju tirgū ražotie priedes zāģmateriāli augusta otrajā pusē maksāja aptuveni 220 €/m3 un egles zāģmateriāli – aptuveni 200 €/m3. Krievijā ražoto skujkoku zāģmateriālu cenas Baltijas valstīs joprojām variē plašā amplitūdā, kur vidējā pārdošanas cena ir par 5 – 10 €/m3 augstākā nekā vietējam ražojumam.

Saistībā ar pieprasījuma samazināšanos Eiropā, par vidēji 5 €/m3 trešajā ceturksnī pazeminātas arī Baltijas valstīs ražoto ēvelēto dēļu piegādes cenas. Šajā segmentā sevišķi atzīmēta Vācija un Francija, kur konkurenci saasinājuši ražotāji no Zviedrijas dienvidiem, piedāvājot zemākas cenas. Āzijā un vairākās arābu valstīs, turpretim, tirdzniecības apstākļi raksturoti kā apmierinoši. Uz Dienvidkoreju piegādes apjomi ir stabili. Pēdējos pāris mēnešos auguši arī tirdzniecības apjomi Indijā. Centrāleiropā Baltijas valstīs ražotie ēvelētie skujkoku zāģmateriāli augusta otrajā pusē tirgoti par aptuveni 270 – 275 €/m3, bet Dienvidkorejā – par 390 – 415€/m3.

 

Raksts: “Demand for Baltic softwood lumber stabilises at slightly lower level”, EUWID, publ. 27.08.2014

Avots: EUWID Wood Products and Panels (Nr.35/2014)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *