Apaļo kokmateriālu vidējās iepirkuma cenas turpina pieaugt

2014. gada 1. pusgadā salīdzinājumā ar 2013. gada 2. pusgadu apaļo kokmateriālu vidējās iepirkuma cenas turpināja pieaugt, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati. Šajā periodā, salīdzinot ar pērnā gada 2. pusgadu, priedes zāģbaļķu vidējās iepirkuma cenas pieauga vidēji par 7%, t.i., par 2-5 eiro/m3 bez PVN, savukārt egles zāģbaļķu cenas paaugstinājās vidēji par 4%. Bērza zāģbaļķu tirgū vidējās iepirkuma cenas 2014. gada 1. pusgadā, salīdzinot ar 2013. gada 2. pusgadu, palielinājās vidēji par 8%, t.i., par 4-5 eiro/m3 bez PVN. Melnalkšņa zāģbaļķu segmentā bija vērojams iepirkuma cenu kritums vidēji par 7%, t.i., 2-4 eiro/m3 bez PVN. Savukārt apses zāģbaļķu segmentā iepirkuma cenas palika nemainīgas iepriekšējā atskaites perioda līmenī 38 – 44 eiro/m3 bez PVN.

2014. gada 1. pusgadā, salīdzinot ar 2013. gada 2. pusgadu, pieauga bērza finierkluču vidējā iepirkumu cena. B kategorijas finierkluču cena palielinājās vidēji 6% robežās, t.i., par 3 eiro/m3 bez PVN, bet A kategorijas finierkluču cena – vidēji par 18% jeb 11 eiro/m3 bez PVN.

Pārmaiņas apaļkoksnes cenās apliecina samērā labvēlīgo situāciju noieta tirgos, kā arī netieši norāda uz būvniecības atsākšanos un kredītu pieejamību pēc 2009. – 2010. gada finanšu krīzes. Cenu kāpumu daļēji veicināja arī nelabvēlīgie klimatiskie apstākļi pērnā gada novembrī, decembrī un šā gada janvāra pirmajā pusē. Mežizstrāde daudzviet apstājās, sarūkot kokrūpnieku baļķu rezervēm un izejvielām. Lapu koku taras kluču vidējās iepirkuma cenas palika nemainīgas iepriekšējā atskaites perioda līmenī – 36 eiro/m3 bez PVN. Tas skaidrojams ar īslaicīgu piedāvājuma pieaugumu, pārsniedzot pieprasījumu, ko veicināja sausā vasara un lapu koku cirsmu izstrāde mitrajās vietās.

Plašāka informācija par apaļo kokmateriālu iepirkuma cenām pieejama CSP datubāzē sadaļā “Mežsaimniecība“.

 

Raksts: “Saglabājas stabils apaļkoku iepirkuma cenu pieaugums”, CSP, publ. 16.09.2014

Avots:http://www.csb.gov.lv/notikumi/saglabajas-stabils-apalkoku-iepirkuma-cenu-pieaugums-39675.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *