Apkures sezona tuvojas. Kādu kurināmo izvēlēties – malku vai granulas?

Spriežot pēc īpaši bagātīgās pīlādžu ražas, šogad iespējama barga ziema. Aprēķinot apkures izmaksas, no vietējiem energoresursiem līdz šim pati lētākā bija malka. Tiesa, tagad pilsētās, piemēram, Rīgā, tā var izmaksāt dārgāk nekā, piemēram, granulu apkure. “Malka ir jāuzglabā vējainā vietā gadu vai divus, līdz izžūst līdz 20% mitrumam,” uzsver tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš. “Ja malku žāvē pats uzņēmums, tas maksā savu cenu. Ja malku žāvē klients, izmaksas veido malkas cena, transports, īpašas žāvēšanas-glabāšanas platības un darbs (izkrāmēt, sakraut, nosegt, gaidīt, ienest, gatavot iekurus utt.). Malka ir ļoti darbietilpīgs kurināmais un ziemā “piesien” pie mājas, jo krāsns jākurina bieži.”

Mūsdienās malkas vietu var aizņemt tās modernais “mutants” granulas, kuru gatavošanai var izmantot visu veidu vietējo bioloģiskas izcelsmes kurināmo. Granulas tiek fasētas un pārdotas ūdensnecaurlaidīgā iepakojumā, to uzglabāšanai nepieciešams mazāk vietas. Šis kurināmais ir kompakts, ar lielu siltumatdevi. Granulu katlos var izmantot arī sasmalcinātas ogles, kurām ir vēl lielāka siltuma atdeve. Galvenā apkures granulu priekšrocība ir iespēja mājā izveidot mūsdienīgu, automatizētu apkures sistēmu.

Granulu apkures plusi
atkarībā no tilpuma katls jāuzpilda reizi nedēļā un tas darbojas automātiski. Standarta komplektācijā ietilpstošā katla bāzes automātika ar foto rezistora palīdzību kontrolēs degšanu, regulēs granulu padevi un kurtuves ventilāciju, lai nodrošinātu iestatīto ūdens temperatūru. Katla lietderības koeficientu iespējams jūtami paaugstināt, izmantojot modernos kontrolierus, kas papildus bāzes funkcijām vēl veic vairākas darbības. Cits apkures optimizācijas veids ir iekšējie un ārējie temperatūras sensori. Siltā laikā tie ļauj katlu darbināt mazāk, vēsā laikā āra temperatūrai krītoties, katls palielina jaudu. Protams, process norit pēc ieprogrammētas programmas, salīdzinot ārējos un iekšējos temperatūras rādītājus.

“Apkures sistēmas automātikas kontrolieris ir daļa no mūsdienās aktuālās gudrās mājas aprīkojuma,” stāsta vietējo kontrolieru ražotājs un apkures sistēmu eksperts SIA “Teplomarket” vadītājs inženieris Valērijs Vasiļjevs. “Salīdzinājumā ar katlu, kas aprīkots tikai ar bāzes automātiku, tas ļauj nodrošināt nepieciešamo komfortu, samazināt kurināmā patēriņu un katla detaļu kalpošanas laiku, kopumā veidojot ap 30% lielu ietaupījumu no apkures izdevumiem. Piedevām kontrolieri var ieslēgt mājas sistēmā, un tas var darboties autonomi pat no attāluma, izmantojot mobilo telefonu. Latvijā ražotie kontrolieri atbilst visām moderno tehnoloģiju prasībām. To cena ir par 30% zemāka nekā ekonomisko poļu ražojumiem. Turklāt katram katlam iespējams uzstādīt savu personalizēto kontrolieri, kas izpildīs tieši saimnieka vēlmes. Vietējā ražojuma kontrolierus lētāk pārregulēt un papildināt, jo visi eksperti ir uz vietas. Lai pilnībā izmantotu visus apkures resursus, ieteicami ir universālie katli, piemēram, “TQD-Hot fire”, kuros noder gan granulas, gan akmeņogļu smalce, gan malka. Katli ir viegli kopjami: pa augšējo atveri ar putekļsūcēju viegli iztīra dūmejas, pa apakšējo eju – pelnus un smagās pēcsadegšanas frakcijas. Vidējā eja noder kurināmā deglim un ceturto eju izmanto cietā kurināmā – malkas un brikešu – pievienošanai, ko turklāt var veikt, nepārtraucot granulu katla darbību.”

 

Raksts: “Malka vai granulas? Abi!”, Andris Ozoliņš, publ. 18.09.2014

Avots:http://www.la.lv/malka-vai-granulas-abi%E2%80%A9/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *