Pāreja uz biomasas patēriņu Lielbritānijas ogļu elektrostacijās turpinās

Aizvadītā gada decembrī Apvienotās Karalistes Enerģētikas un klimata pārmaiņu departaments nosauca desmit valsts atbalstāmos atjaunojamās enerģijas projektus, kuru vidū ir arī četri biomasas projekti: Lainmutas spēkstacijas pārveide, divi energokompānijas “Drax” projekti un pāreja uz kurināmās koksnes patēriņu Tīsas termoelektrostacijā.

2013.gadā Lielbritānijā no ASV tika importēti 1,5 miljoni tonnu koksnes granulu, kas ir vairāk nekā no ASV tika ievests visās pārējās ES valstīs kopā. Līdz ar Lainmutas spēkstacijas pārveidi, dedzināmo koksnes granulu ikgadējais patēriņš valstī pieaugs vēl par aptuveni 1,5 miljoniem tonnu. Šajā spēkstacijā kurināmo plānots piegādāt galvenokārt no Ziemeļamerikas, Baltijas valstīm, Portugāles un Krievijas. Projektu paredzēts īstenot līdz 2015.gada beigām. Nākamgad paredzēts laist ekspluatācijā arī britu energokompānijas “MGT Power Ltd” jauno biomasas termoelektrostaciju “Tees Renewable Energy Plant” ar jaudu 275 MW, kas būs pietiekami, lai ar elektroenerģiju apgādātu aptuveni 600 000 dzīvojamo māju.

Ziemeļjorkšīrā esošā “Drax” spēktacija šobrīd ir lielākais CO2 emitētājs Lielbritānijā. 700 miljonus sterliņu mārciņu vērtā projekta ietvaros pāreja no ogļu izmantošanas uz biomasu paredzēta trīs blokos no kopumā sešiem, kur uzstādītās jaudas ir 660 MW katrā. Pārveidojot tikai pusi no šiem blokiem, ikgadējais CO2 emisiju daudzums samazināsies par 10 miljoniem tonnu. Viena bloka pārveide “Drax” spēktacijā tika pabeigta 2013.gadā, otra bloka pārveide – š.g. 2.ceturksnī, savukārt trešo energobloku plānots pārveidot līdz 2015.gada beigām. Modernizētajā spēkstacijā kā kurināmais tiks patērēta dažāda veida koksne, taču galvenokārt, no ASV importētās industriālās kvalitātes kokskaidu granulas.

Atbalstāmo projektu sarakstā pārsteidzošā kārtā netika iekļauts “Eggborough Power Ltd” ogļu spēkstacijas pārveides projekts Ziemeļjorkšīrā, kuru īstenojot, kurināmo koksnes granulu imports valstī palielinātos vismaz par 6 miljoniem tonnu gadā.

Visi minētie biomasas projekti ir daļa no uzstādījumiem, kas sasniedzami līdz 2020. gadam saskaņā ar vienoto klimata pārmaiņu samazināšanas politikas plānu. Respektīvi, visās ES valstīs jāpanāk, ka līdz 2020.gadam atjaunojamo energoresursu īpatsvars enerģijas ieguvē sastāda vismaz 20%. Kopš 2012.gada Lielbritānija šajā ziņā jūtami progresējusi, no atjaunojamiem resursiem saražotās enerģijas īpatsvaram gala patēriņā sasniedzot jau 15%.

 

Raksts: UK Coal-to-Pellet Conversions Ahead, Keith Loria, publ. 23.03.2014

Avots: http://biomassmagazine.com/articles/10130/uk-coal-to-pellet-conversionsahead

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *