Pieprasījums Eiropā sekmē koksnes granulu rūpniecības izaugsmi ASV

Kurināmo koksnes granulu eksports ASV pērn teju dubultojies, kopējam izvestajam apjomam palielinoties no 1,6 miljoniem tonnu 2012.gadā līdz 3,2 miljoniem tonnu 2013.gadā. Jāatzīmē, ka vairāk nekā 98% no šī apjoma tika piegādāts uz Eiropu un 99% kurināmā eksportēts no ASV dienvidaustrumu un Vidusatlantijas reģionu ostām. Vēl salīdzinoši nesen – 2008.gadā – aptuveni 80% no visa ASV saražotā granulu apjoma tika patērēts vietējā tirgū. Situācija krasi mainījās līdz ar strauji augošo pieprasījumu pēc šī veida kurināmā Eiropā, kas pēdējos pāris gados kļuvis par galveno granulu rūpniecības attīstību veicinošo faktoru ASV.

Pateicoties pietiekamai izejvielu bāzei un relatīvi zemām jūras transporta izmaksām virzienā uz Eiropu, granulu rūpniecība straujāk attīstījusies ASV dienvidaustrumos. Transporta izdevumi veido lielu daļu no kopējām granulu piegādes izmaksām – līdz pat 25% no piegādes cenas. Tāpēc, eksportā uz Eiropu ASV granulu ražotājiem ir cenu priekšrocības salīdzinājumā ar granulu ražotājiem Brazīlijā un Kanādas rietumos.

Eiropas valstīs koksnes granulas tiek izmantotas kā alternatīvs kurināmais oglēm elektroenerģijas un siltuma ražošanā. Pāreju no fosilā kurināmā uz biomasas izmantošanu enerģētikā veicinājis Eiropas Komisijas izstrādātais klimata un enerģētikas plāns 2020.gadam, saskaņā ar ko trīs galvenie sasniedzamie mērķi Eiropas Savienības valstīs šobrīd ir: SEG emisiju samazināšana par 20% salīdzinājumā ar 1990.gada līmeni, atjaunojamo energoresursu īpatsvara palielināšana enerģijas gala patēriņā par 20% un energoefektivitātes  paaugstināšana par 20%. 2013.gadā piecas lielākās ASV granulu patērētājvalstis Eiropā bija Lielbritānija, Beļģija, Dānija, Nīderlande un Itālija. 2014.gadā, pēc tirgus ekspertu aplēsēm, ASV koksnes granulu eksportā būs vērojams jauns rekords.

Jāatzīmē, ka Lielbritānijā kurināmo granulu imports līdz ar valstī ieviesto AER patēriņa programmu audzis no ‘nulles’ 2009.gadā līdz vairāk nekā 3,5 miljoniem tonnu 2013.gadā.

 

Raksts: “U.S. Wood pellets doubled in 2013 due to European demand”, U.S. Energy Information Administration, publ. 23.05.2014

Avots: www.biomassmagazine.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *